$1,165.00
- WEE515S0LZ
Scratch & Dent
$1,165.00
Scratch & Dent Options
$775.00
Was $999.00
Save $224.00 (22%)
$835.00
Was $999.00
Save $164.00 (16%)
$1,165.00
All Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
Frozen Bake™ Technology
Two FlexHeat™ Dual Radiant Elements
4.8 Cu. Ft. Capacity
Fingerprint resistant
Adjustable Self-Clean Cycle
Keep Warm Setting
Delay Start
Cooktop Indicator Lights
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Frozen Bake™ Technology
Skip preheating and cook frozen favorites like pizza in fewer steps with preprogrammed settings that automatically adjust cooking times for you.
Two FlexHeat™ Dual Radiant Elements
Get two elements in one with a 6" inner ring that’s great for smaller pots and pans and a 9" outer ring that makes room for larger cookware.
4.8 Cu. Ft. Capacity
Easily cook large meals with 4.8 Cu. Ft. Capacity
Fingerprint resistant
Available in black stainless and stainless finishes, the easy-to-clean exterior resists fingerprints and smudges.
Adjustable Self-Clean Cycle
Clean without harsh chemicals using the high temperature self-clean cycle. Adjust the cycle for various soil levels to keep your oven looking clean.
Keep Warm Setting
Keep dishes from getting cold with this setting that delivers low heat to the oven.
Delay Start
Program the oven to start baking at a future time so you can move onto other things, and still get dinner to the table on time.
Cooktop Indicator Lights
Notice when the cooktop’s still on or hot with Cooktop Indicator Lights, so you can finish every meal with added peace of mind.
Broil Setting
When you place food close to the oven’s top heating element using the Broil Setting, you can quickly sear meat, char vegetables, brown lasagna, caramelize the top of a casserole and more.
ADA compliant
This range meets the Standards for Accessible Design specified by the Americans with Disabilities Act to provide equal access to all.
Sabbath mode
Use Sabbath mode to keep the oven on the "Bake" setting at a constant temperature until it's turned off. When this mode is enabled, displays, tones and all other cooking and cleaning cycles are disabled.
Ceramic Glass Cooktop
Wiping up spills is simple with the Ceramic Glass Cooktop. The raised edges help contain spills, so you can easily clean the cooktop.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | Yes |
| prop65 | CA |
Controls
| Display Color | Blue |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Type | Plastic |
| Cooktop Control Location | Front |
| Cooktop Control Type | Knobs |
| Cooktop Surface Material | Glass |
| Griddle Included | N/A |
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | Yes |
Details
| Automatic Convection Conversion Temperature Adjust | No |
| Cooktop Configuration | All Burners |
| Fuel Type | Electric |
| Oven Light Switch Location | Oven Control |
| Oven Selections | Audible Signal; Bake; Broil; Cancel/Off; Clock; Control Lock; Cook Time Indicator; Delay Start; Frozen Bake; Keep Warm/Warm Hold; Sabbath Mode; Timer |
| Power Outage Compatible | No |
| Range Drawer Type | Storage Drawer |
| Range Type | Slide-in |
Dimensions
| Cutout Depth | 24 |
| Cutout Height | 36 |
| Cutout Width | 30.125 |
| Depth Closed Excluding Handles | 28.125 |
| Depth Closed Including Handles | 28.938 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 47.375 |
| Oven Interior Depth | 18.5 |
| Oven Interior Height | 18.125 |
| Oven Interior Width | 24.5 |
| carton depth | 30.5 |
| carton height | 43.5 |
| carton width | 31.5 |
| gross weight | 185 |
| net weight | 168 |
Electrical
| Power Cord Included | No |
Element/Burner Details
| Cooktop Element Style | Radiant |
| Left Front Element-Burner Power | 3, 000W |
| Left Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Left Front Element-Burner Type | Dual |
| Left Rear Element-Burner Power | 1, 200W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Standard |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Right Front Element-Burner Power | 3, 000W |
| Right Front Element-Burner Size | 9in./6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Dual |
| Right Rear Element-Burner Power | 1, 200W |
| Right Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Standard |
Exterior Details
| Door Type | Glass |
| Oven Control Location | Front |
| Oven Control Type | Tap Touch |
| Oven Window Size | Large |
Oven Details
| Bake Element Power | 2, 400 W |
| Broiler Element Power | 3, 400 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Door Removable | Yes |
| Hidden Bake Element | No |
| Number of Oven Lights | 1 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Cleaning Type | Adjustable Self Cleaning |
| Oven Cooking System | Thermal |
| Oven Light Type | Incandescent |
| Oven Rack Type | Standard (Both) |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.










