$824.25
Was$1,099.00Save $274.75 (25%)
7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Option - WED5720RR
7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Option
Model: WED5720RR

7.4 cu. ft. Smart Front Load ENERGY STAR® Electric Dryer with Wrinkle Shield™ Option
Model: WED5720RR
Scratch & Dent
$824.25
New $1,099.00Save $274.75 (25%)
Scratch & Dent Options
$824.25
Was $1,099.00
Save $274.75 (25%)
Description
Whirlpool 7.4-cu ft Stackable Vented Electric Dryer ( Radiant Silver )All Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
Air Dry Cycle
Quick Wash & Dry
Smart Features with Whirlpool® App
Wrinkle Shield™ Option
Quick Dry Cycle
Sanitize Cycle
Wrinkle Control Cycle
AI Intelligent Dry
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Air Dry Cycle
Avoid heated dry and protect delicate items with the Air Dry cycle.
Quick Wash & Dry
Finish laundry in less than 1 hour by pairing the 25 minute Quick Wash cycle with the 30 minute timed dry.* Experience the ultimate time-saving duo for hassle-free laundry days.*Based on a 10-lb load when paired with a traditional vented dryer on medium heat.
Smart Features with Whirlpool® App
Be in control and stay connected from anywhere. The Whirlpool® App lets you start, pause, track progress and receive notifications when you're away, so you can manage laundry day right from your smartphone.**Features subject to change. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Wrinkle Shield™ Option
Help keep wrinkles from setting into clean, dry laundry with the Wrinkle Shield™ Option. It keeps clothes tumbling up to 150 minutes after the cycle ends, or until you open the door.
Quick Dry Cycle
Dry small loads fast with the Quick Dry cycle and get clothes ready in no time.
Sanitize Cycle
The Sanitize Cycle uses high heat to santizie items like towels, providing care for your clothes in the dryer and eliminating 99.9% of common household bacteria.**Bacteria tested were K. pneumoniae, P. aeruginosa, S. aureus.
Wrinkle Control Cycle
The Wrinkle Control cycle uses lower temperatures and the Wrinkle Shield™ option to help minimize wrinkles.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
AI Intelligent Dry
AI Intelligent Dry technology uses three sensors to detect moisture and temperature, then automatically adjusts dry time to help prevent overdrying.
7.4 Cu. Ft. Capacity
Get room to dry large loads with 7.4 Cu. Ft. Capacity. It easily handles bulky items like comforters and sleeping bags.
Cycle Notification
Stay on top of your laundry with cycle notifications to ensure finished loads aren’t left behind.**WiFi & App Required. Details and privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to Remote Enable.
Stain Guide
Get step-by-step instructions based on your fabric type in the Stain Guide to take on everyday stains like coffee, grass, mud and more.**WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Select stains only.
Voice Control
Control your smart washer or dryer hands-free with simple voice commands using a voice-enabled device.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Family Share
Easily add family members to your Household in the Whirlpool® App, allowing shared access to all the connected Whirlpool® appliances associated with your account. Now, anyone can start the machine, receive notifications, and create their favorite cycles right from the app.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Specialty Cycles
Use the Whirlpool® app to get access to additional cycles not available directly on your appliance, including cycles designed for activewear, jeans, swimwear and more.**U.S. only. WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Favorite Cycles
Pin and save up to 10 favorite cycles in the app for easy access right from the home screen.**WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
Custom Cycles
Design a custom cycle that fits your needs and save it directly to your machine.**WiFi & App Required. Details & privacy info at whirlpool.com/connect. Appliance must be set to remote enable.
ENERGY STAR® Certified
ENERGY STAR® certified models exceed government standards to help conserve natural resources and save money on your utility bills.
Stackable
Make the most of your space with the option to stack your appliances vertically, using the available stacking kit.
Pedestals
Raise your dryer for easier loading and unloading. Optional laundry pedestals also provide space-saving storage for detergent, fabric softener and other supplies.**Sold seperately
Air Flow Detection
Air Flow Detection monitors airflow to ensure optimal drying times and performance. Blockages decreasing airflow will turn on a message letting you know when its time to check your house venting.
EcoBoost™ Option
Use less energy while getting great drying performance with the EcoBoost™ Option.* This option saves energy by using less heat and an extended cycle time.*Savings may vary by load type.
Quad Baffles
Four baffles tumble clothes in a randomized pattern, allowing items to open up freely. This helps increase the effectiveness of the dryer for small loads.
An American Company for Over 100 Years
Whirlpool Corporation started in 1911 as a small company in Benton Harbor, Michigan. Today we are a global home appliance business selling products around the world. We are proud of our American heritage and ingenuity that have driven innovation for over 100 years
Specifications
Other
| Capacity | 7.4 cu. ft. |
| Capacity IEC Canada | 7.4 cu. ft. |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 18.66 ft³ |
| Dimensional Weight | 232 lbs. |
| Total of Cubes | 18.66 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 232 lbs. |
Smart Compatibility
| Smart Appliance | Yes |
| Connectivity | Amazon Alexa, Android, Google Assistant, iOS |
| Works With | App, Remote Access, Voice Controlled, WiFi |
Cycles
| Number of Dryer Cycles | 12 |
| Drying Cycles Selections | How to Dry: Normal, Wrinkle Control, Heavy Duty, Sanitize, Timed Dry, Quick, What to Dry: Regular, Delicates, Bulky Items, Whites, Colors , Towels |
Controls
| Automatic Temperature Controls | Yes |
| Control Location | Front |
| Control Type | Knob and Button |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Feedback-Status Indicators | Check Vent, Cooling Down, Damp, Sensing, Wet |
Details
| Automatic Dry Control | Yes |
| Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Cycle Time Remaining | Yes |
| Dryer Lint Filter Indicator | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
| EcoBoost Energy Saver | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| LP Convertible | No |
| Lint Filter Indicator | No |
| Moisture Sensor | Yes |
| Quad Baffles | Yes |
| Secondary Lint Filter | No |
| Sound Package | No |
| Stackable | Yes |
| Steam Hose Y Connector | No |
| Pedestal Options | WFP2715RR, XHP1000XW |
Interior Details
| Dryer Drum Material | Powder Coat |
| Lint Screen Location | Front |
| Dryer Interior Light | Yes |
| Drying Rack | Yes Not Included |
Installation Considerations
| Flat Back | No |
| Four Way Venting | Yes |
| Long Vent | No |
| Venting Direction | Left, Right, Bottom, Rear |
| Ventless | N/A |
| Hoses Included | No |
| Maximum Vent Length | 64 ft |
Exterior Details
| Door Style | Side Swing |
| Reversible Door | Yes |
| Window | Yes |
| Door Opening Direction | Right |
Modifiers
| Number of Dryness Levels | 3 |
| Number of Temperatures | 4 |
| Dryer Temperature Selections | Air Only, Extra Low, High, Low, Medium |
| Selection of Drying Levels | Less, More, Normal |
Electrical
| Power Cord Included | No |
| Amps | 30 |
| Hz | 60 |
| Volts | 240 |
Options
| Number of Dryer Options | 9 |
| Dryer Option Selections | Control Lock, Cycle Signal, Damp Dry Signal, Eco Boost™, Wrinkle Shield™ |
Certifications
| ADA Compliant | ADA Compliant with feet fully extended |
| UL | Yes |
| Energy Star® Qualified | ENERGY STAR® Qualified |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 39 in. |
| Length | 30.63 in. |
| Weight | 146 lbs. |
| Depth Excluding Doors | 30-5/8 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54-313/1000 in |
| Door Opening Height | 25-69/100 in |
| Door Opening Width | 25-69/100 in |
| Gross Weight | 146 lbs |
| Maximum Height | 39 in |
| Minimum Height | 38-1/8 in |
| Net Weight | 132 lbs |
| Depth Excluding Doors | 30.625 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 54.313 in |
| Door Opening Height | 25.69 in |
| Door Opening Width | 25.69 in |
| Minimum Height | 38.125 in |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 41 in. |
| Shipping Length | 35.63 in. |
| Shipping Weight | 186 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 186 lbs. |
| Source | Calculation |
Capacity
| Volume | 22.707 Cu.Ft. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









