$636.75
Was$849.00Save $212.25 (25%)
4.5 cu. ft. Top Load Washer with Vibration Reduction Technology+ in White - WA45T3200AWA4
4.5 cu. ft. Top Load Washer with Vibration Reduction Technology+ in White
Model: WA45T3200AWA4

4.5 cu. ft. Top Load Washer with Vibration Reduction Technology+ in White
Model: WA45T3200AWA4
Scratch & Dent
$636.75
New $849.00Save $212.25 (25%)
Scratch & Dent Options
$636.75
Was $849.00
Save $212.25 (25%)
All Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
Large 4.5 cu. ft. Capacity
Self Clean
Extra High Water Level
Smart Care
Fit more for fewer loads
Quiet washing anytime, anyplace
Keep your washer fresh and clean
Soft-Close Lid
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Large 4.5 cu. ft. Capacity
Self Clean
Extra High Water Level
Smart Care
Fit more for fewer loads
Fewer loads, less time in the laundry room and more time doing the things you love.
Quiet washing anytime, anyplace
Do your laundry without disturbing anyone at any time and in any place.
Keep your washer fresh and clean
Keep your washer fresh and clean with Self Clean technology, which eliminates dirt and bacteria that can form in any washer tub. Self Clean will notify you every twenty wash cycles when it is time for a cleaning.
Soft-Close Lid
The premium Soft-Close Lid keeps you and your family protected by closing safely, gently and quietly.
Extra water when you need it most
Extra water when you need it most Extra High Water Level Ensure that all of your items are thoroughly soaked by selecting Extra High Water Level before starting your laundry.
Easy to troubleshoot
Easy troubleshooting from the convenience of your smartphone.*
Five temperature levels
Choose from Hot, Warm, Eco Warm, Cool or Cold temperature settings to wash your clothes gently and thoroughly.
Perfect Pair
Samsung washers and dryers team up to make light work of laundry day, while looking great in your laundry room.
Get Ready for Delivery
Check to make sure your appliance will fit and that your home is accessible for delivery.
Vibration Reduction Technology™ Plus
Specifications
Standard Features
| Number of Preset Wash Cycles | 8 |
| Total Capacity (cu. ft.) | 4.5 cu.ft. |
| Controls Display | 18:88 LED |
| Child Lock | Yes |
| End of Cycle Signal | Yes |
| Spin Speeds | 700 RPM |
| Number of Wash Options | 4 |
| Power Source | Electric |
| Remaining Time Display | Yes |
| Door Safety | Yes |
| Temperature Levels | 5 |
| Soft Close Lid | Yes |
| Tub Interior | Diamond |
| Motor Power | AC Motor |
| Wi-Fi Connectivity | No |
Wash Cycles
| Normal | Yes |
| Heavy Duty | Yes |
| Bedding / Waterproof | Yes |
| Quick Wash | Yes |
| Rinse + Spin | Yes |
| Delicates | Yes |
| Deep Wash | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Number of Cycle | 8 |
| Number of Option | 4 |
| Extra Rinse | Yes |
| Smart Care | Yes |
Wash Options
| Child Lock | Yes |
Fabric Care
| Diamond Drum Design | Yes |
| Wash Cycles | 8 |
| Wash Options | 4 |
| Water Temperature Setting | 5 |
Soil Levels
| Heavy | Yes |
| Light | Yes |
| Normal | Yes |
Temperature Levels
| Hot | Yes |
| Warmer | Yes |
| Warm | Yes |
| Cool | Yes |
| Cold | Yes |
Water Level
| Extra High | Yes |
| High | Yes |
| Medium | Yes |
| Low | Yes |
| Auto Level | Yes |
Detergent
| Bleach | Yes |
| Main | Yes |
| Fabric Softener | Yes |
Power
| Ampere | 15 Amps |
| Voltage/Frequency | 120V / 60Hz |
Energy Usage
| Energy Gallons / Year | 8552 |
Electrical Ratings
| Cycle Time (AHAM 8lbs) | 66 mins |
Design
| Color | White |
| Display Color (LED) | Red |
| Display Type | 18:88 LED |
| Door Type | Tinted |
| Body color | White |
| Pulsator | PP |
| Panel Display | LED |
| Top Cover | ABS |
Warranty
| Three (3) Year Stainless Steel Tub (Part Only) | Yes |
| Five (5) Year Washing Motors Part (Part Only) | Yes |
Matching Dryer
| Electric Dryer | DVE45T3200W/A4 |
| Gas Dryer | DVG45T3200W/A4 |
Spin Speeds
| Maximum Spin Speed | 700 RPM |
Key Features
| KBB Readers Choice Award | Yes |
Dimensions
| Washer Capacity (cu. ft.) | 4.5 cu.ft. |
| Product Dimensions (W x H x D) | 27.0" W x 44.0" H x 29.3" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 46.5" H x 31.0" D |
| Width (decimal) | 27 |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
| Height (decimal) | 44 |
| Height (extra) | + 2 inches for ventilation |
| Depth (decimal) | 29.31 |
Dimensions & Weight
| Width | 27 in. |
| Height | 44 in. |
| Length | 29.3 in. |
| Weight | 141.1 lbs. |
| Shipping Weight | 130.1 lbs |
| Shipping Weight (lbs.) | 130.1 lbs |
| Shipping Dimensions | 29.5" W x 46.5" H x 31.0" D |
| Shipping Dimensions (W x H x D) | 29.5" W x 46.5" H x 31.0" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.5 in. |
| Shipping Height | 46.5 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 130.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 130.1 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 20.14 ft³ |
| Dimensional Weight | 250.42 lbs. |
| Total of Cubes | 20.14 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 250.42 lbs. |
Washing Capacity
| Washing Capacity (cu.ft) | 4.5 cu.ft |
Performance
| Cycle time (min) | 73 min |
| Energy Star Certification | No |
| Energy Consumption (annual) | 240 KWh/Year |
| IMEF | 1.57 |
| IWF | 6.5 |
Feature
| Child Lock | Yes |
| Drum type | Diamond Interior Drum |
| Motor | AC Motor (Spring Clutch) |
| Number of Soil Level | 3 EA |
| Number of Temp. Level | 5 EA |
| Progress Indicator | Yes |
| Super Speed | No |
| Spin Speed | 700 rpm |
| Smart Care | Yes |
| Self Clean | Yes |
| Soft Closing Door | Yes |
| VRT | VRT+ |
Physical specification
| Net Dimension (WxHxD) | 686X1117X744 inch |
| Net Weight | 59 lb |
| Gross Dimension (WxHxD) | 750X1182X788 inch |
| Gross Weight | 62 lb |
| Voltage/Frequency | 120V / 60Hz |
Awards and Certifications
| J.D. Power Awards | Yes |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









