$450.00
Was$689.00Save $239.00 (35%)
50 Gallon Short Electric Water Heater - GE50S10BAM
Scratch & Dent
$450.00
New $689.00Save $239.00 (35%)
Scratch & Dent Options
$450.00
Was $689.00
Save $239.00 (35%)
$450.00
Was $689.00
Save $239.00 (35%)
$450.00
Was $689.00
Save $239.00 (35%)
Description
GE GE50S10BAM 50 Gallon Short Electric Water Heater - 240 VoltAll Scratch & Dent appliances are final sale and may have cosmetic defects. Each appliance includes a 1-year manufacturer warranty. If any issues arise, a factory service call must be initiated. Returns are accepted within 48 hours of purchase.
Key Features
Real Capacity
Leading Performance
Household Size
Quick Recovery
Stainless Steel Heating Elements
Inlet Tube
Brass Drain Valve
Easy Set Up
Documents
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Real Capacity
Get the most hot showers from the only water heater that holds a true 50 gallons of water (Compared to 50 gallon electric steel tank water heaters per DOE rated gallon capacity)
Leading Performance
Live comfortably with this best in class unit that delivers 76 gallons of hot water in the first hour (Measured through DOE First Hour Rating)
Household Size
Provide hot water for the whole family of 3 to 5 persons
Quick Recovery
Two 5500W heating elements quickly increase water temperature for hot water when you need it
Stainless Steel Heating Elements
Ultra-durable stainless-steel heating elements resist rust and corrosion
Inlet Tube
Replenishes water from the bottom of the tank to maximize hot water delivery
Brass Drain Valve
Rust-proof construction can be counted on to provide long-lasting service
Easy Set Up
Replace your old water heater quickly and easily using standard water and electrical connections
Adjustable Thermostat
Change temperature to your desired setting
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 24 in |
| Overall Height | 53 in |
| Product Height (to top of unit) | 51.5 in |
| Overall Depth | 24 in |
| Product Height (to top of water inlet/outlet connections) | 53 in |
| Approximate Shipping Weight | 161 lb |
| Net Weight | 150 lb |
| Product Diameter | 24 in |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 3/4" |
| Connection Sizes - Hot Water Outlet (MNPT) | 3/4" |
FEATURES
| Control Type | Thermostat |
| Temp & Pressure Relief Valve | Yes |
| Height Description | Short |
| Heating Element | Stainless steel |
| Fuel Type | Electric |
| Configuration | Short |
| Installation Location | Indoor |
| Operating Modes | Standard Electric |
| Rated Storage Capacity | 50 |
| Drain Valve Type | Brass |
| GPH Recovery @ 90 Degrees F | 25.1 |
| Mobile Home Compatible | No |
| Temperature Setting Factory Default | 120° F |
| Product Type | Electric Thermostat |
| Family Size | 3-5 People |
| Water Connection Location | Top |
| Foam Insulation | Yes |
| Point of Use | No |
| Temperature Setting | 90-150° F Range |
| Insulation Thickness | 2.75 in |
POWER / RATINGS
| Integrated Energy Factor | 0.93 |
| Heating - Electric - Heater Watts | 5500/5500 |
| Electrical Connection | Direct-Wire |
| Operating Water Pressure | 20-125 PSI |
| Volts/Hertz | 240V; 60Hz |
| First Hour Rate (FHR) | 76 Gallons |
| Voltage (MAX) | 240 V |
| Electrical Circuit Required | 208V/240V 60 Hz Dedicated 30 Amp Min. |
| Energy Consumption (kWh/year) | 5334 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 10-year tank and parts |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
CAPACITY
| Unit Capacity | 50 Gallons |
APPEARANCE
| Color Appearance | Gray |
Other
| Product Diameter | 24 in |
| Connection Sizes - Water Inlet (MNPT) | 3/4" |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 53 in. |
| Length | 24 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29 in. |
| Shipping Height | 58 in. |
| Shipping Length | 29 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 17.67 ft³ |
| Dimensional Weight | 219.63 lbs. |
| Total of Cubes | 17.67 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 219.63 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.










