24" Undercounter Wine Cellar With Full-extension Metal-front Racks - KUWR324SSB
24" Undercounter Wine Cellar With Full-extension Metal-front Racks
Model: KUWR324SSB












24" Undercounter Wine Cellar With Full-extension Metal-front Racks
Model: KUWR324SSB
Current Rebates
Key Features
46 Standard Wine Bottle Capacity
Backlit Touch Controls
Door Alarm
Motion-Activated LED Lighting
Sabbath Mode (Star-K Certified)
SatinGlide® Full-Extension Metal-Front Racks
Temperature Monitoring System
Two Temperature-Controlled Zones
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
46 Standard Wine Bottle Capacity
so you can store all your favorite wines easily. Six wine racks hold up to 46 standard Bordeaux-size bottles, including five upper racks to store 8 Bordeaux-size bottles and a lower rack to store 6 Champagne-style bottles.
Backlit Touch Controls
make it easy to choose settings for what you're storing. Located on the divider between the two temperature zones, the lighted control panel displays current temperatures for each zone and other status alerts.
Door Alarm
alerts you if the door has been left open for five minutes or more and repeats every two minutes until you close the door or touch the controls.
Motion-Activated LED Lighting
turns on inside as you approach, so you can see what's inside without opening the door. Lights will gradually dim and turn off when not in use.
Sabbath Mode (Star-K Certified)
disables automatic lights and alarm tones to meet kosher requirements for use on the Jewish Sabbath and other religious holidays.
SatinGlide® Full-Extension Metal-Front Racks
pull all the way out, making it easy to restock bottles and find just the one you want when serving. Metal fronts let you coordinate with your home decor.
Temperature Monitoring System
uses sensors to monitor temperatures inside the wine cellar for added peace of mind. If the system detects temperatures above 70°F for more than 4 hours, an over-temp alarm and indicator light will alert you that service is needed.
Two Temperature-Controlled Zones
let you separate reds and whites to store and serve at your ideal temperature. Adjust the top zone from 42–54°F for whites and the bottom zone from 42–64°F for reds.
UV-Protected Thermal Glass Door
filters UV rays to help protect your favorite wines from the damaging effects of heat and light.
Fully Flush Installation with Hidden Hinges
provides a built-in look within a standard 24" base cabinet, so the wine cellar seamlessly blends in, letting your style stand out. Hidden hinges allow the wine cellar door to sit flush with surrounding cabinet fronts when closed yet easily swing open a full 115°.
Specifications
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Star K Certified | Yes |
| Prop 65 | Standard |
Controls
| Automatic Defrost | Yes |
| Control Lockout | Yes |
| Cooling On/Off | Yes |
| Door Ajar/Open Alarm | Yes |
| Max Cool/Fast Cool | Max Cool |
| Sabbath Mode | Yes |
| Temperature Range | 42F to 64F |
Details
| Number of Racks | 6 |
| Rack Front Material | Metal |
| Refrigerator Bottle Capacity | 46 |
| Refrigerator Type | Wine Cellar |
| Zone 1 Capacity | 24 Bottles |
| Zone 1 Description | Upper |
| Zone 1 Temperature Range | 42F to 54F |
| Zone 2 Capacity | 22 Bottles |
| Zone 2 Description | Lower |
| Zone 2 Temperature Range | 42F to 64F |
| Ice Maker On/Off | No |
Exterior Details
| Base Grille Color | Black |
| Cabinet Finish | Textured |
| Handle Location | Vertical |
| Reversible Door | No |
| Window | N/A |
| Cabinet Color | Black |
| Door Color | Stainless Steel |
| Door Opening Direction | Right |
Filter Details
| Water Filter Indicator/Reset | No |
Refrigerator Details
| Number of Temperature Controlled Zones | 2 |
Features
| Beverage and Wine Center Features | LED Lighting |
Dimensions
| Capacity | 4.97 cu. ft. |
| Cutout Depth | 24 in |
| Cutout Height | 34-1/2 in |
| Cutout Width | 24 in |
| Depth | 23-31/50 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 23-31/50 in |
| Depth Closed Including Handles | 26-43/100 in |
| Depth Excluding Doors | 21-17/25 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 in |
| Gross Weight | 104-7/10 lbs |
| Height | 34-37/100 in |
| Height To Top Of Cabinet | 34-9/50 in |
| Height To Top Of Door Hinge | 34-37/100 in |
| Net Weight | 93-7/10 lbs |
| Width | 23-87/100 in |
Interior Details
| Interior Light | LED |
Electrical
| Amps | 15 |
| Volts | 115 |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










