"J" Series 18.2 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator - TBX18JABCC
"J" Series 18.2 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX18JABCC


"J" Series 18.2 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator
Model: TBX18JABCC
Key Features
18.2 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.04 cu. ft. / Freezer 5.13 cu. ft.)
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Snack pan
Slide out, slide-over pans
4 split, spill proof, adjustable glass fresh food cabinet shelves
Fixed fresh food gallon door storage
Deluxe door handles
Ice storage bin
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
18.2 cu. ft. capacity (Fresh Food 13.04 cu. ft. / Freezer 5.13 cu. ft.)
2 adjustable humidity fruit / vegetable crispers
Snack pan
Slide out, slide-over pans
4 split, spill proof, adjustable glass fresh food cabinet shelves
Fixed fresh food gallon door storage
Deluxe door handles
Ice storage bin
Ice tray shelf with 2 Ice 'N Easy trays
Equipped for optional automatic icemaker
2 freezer door shelves
Adjustable full-width wire everwhite freezer shelf
Dairy compartment with butter dish
Certifications
California Prop 65
Specifications
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.38 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 31.75 in. |
| Weight | 193 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.38 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 36.75 in. |
| Shipping Weight | 233 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 233 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 34.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 434.46 lbs. |
| Total of Cubes | 34.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 434.46 lbs. |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Energy Saver | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.04 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.13 cu ft |
| Shelf Area | 24.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.20 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 213 lb |
| Depth Without Handle | 29.8125 in |
| Height to Top of Case | 64 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 193 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 29.375 in |
| Depth with Door Open 90° | 58 in |
| Case Depth Without Door | 27.5 in |
| Overall Depth | 31 3/4 in |
| Overall Height | 64 3/4 in |
| Overall Width | 29 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
FEATURES
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Adjustable Humidity |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Snack Drawer | Yes |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 4 Total |
| Interior Lighting | Yes |
| Easy-Out Crispers | Slide-out, Slide-over |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 1 F/W (2 pos.) |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Spill-Proof |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 4 Split Adjustable |
| Fresh Food Features | Butter Dish |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









