"S" Series 14.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Icemaker - TBX14SIBLWW
"S" Series 14.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Icemaker
Model: TBX14SIBLWW

"S" Series 14.4 Cu. Ft. Top-Mount No-Frost Refrigerator with Icemaker
Model: TBX14SIBLWW
Key Features
14.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 10.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
Equipped with factory-installed automatic icemaker
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Galvanized steel case
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
14.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 10.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
Equipped with factory-installed automatic icemaker
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 full-width (adj.) wire everwhite fresh food cabinet shelves
Galvanized steel case
Deluxe door handles
2 freezer door shelves
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 168 lb |
| Depth Without Handle | 28 in |
| Height to Top of Case | 61 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 153 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 29.75 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.5 in |
| Case Depth Without Door | 26 in |
| Overall Depth | 29 9/16 in |
| Overall Height | 61 1/2 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 61.5 in. |
| Length | 29.56 in. |
| Weight | 153 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 66.5 in. |
| Shipping Length | 34.56 in. |
| Shipping Weight | 193 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 193 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.46 ft³ |
| Dimensional Weight | 366.23 lbs. |
| Total of Cubes | 29.46 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 366.23 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | Yes |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 10.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
| Shelf Area | 16.40 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 14.40 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.








