16.4 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator - TBT16SABWW
16.4 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: TBT16SABWW

16.4 Cu. Ft. Capacity Top Freezer Refrigerator
Model: TBT16SABWW
Key Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 freezer door shelves
Galvanized steel case and doors
Deluxe door handles
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
16.4 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.58 cu. ft. / Freezer 3.86 cu. ft.)
2 classic white fruit / vegetable crispers
2 full-width (adjustable) wire everwhite fresh food cabinet shelves
2 fixed fresh food gallon door storage with tall bottle storage
Dairy compartment
2 freezer door shelves
Galvanized steel case and doors
Deluxe door handles
Ice tray shelf with 2 Ice 'N Easy trays
Equipped for optional automatic icemaker
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 174 lb |
| Depth Without Handle | 29.125 in |
| Height to Top of Case | 66.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 157 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30.125 in |
| Depth with Door Open 90° | 54.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.5 in |
| Overall Depth | 30 7/8 in |
| Overall Height | 67 1/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.25 in. |
| Length | 30.88 in. |
| Weight | 157 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.25 in. |
| Shipping Length | 35.88 in. |
| Shipping Weight | 197 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 197 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 33.64 ft³ |
| Dimensional Weight | 418.26 lbs. |
| Total of Cubes | 33.64 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 418.26 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Freezer Cabinet Shelf Features | 1 Ice Tray Shelf |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 2 Full-Width Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Galvanized |
| Adjustable Rollers | 4 Fixed; 2 Level Legs |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Door Insulation | Foam |
| Cabinet Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.58 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.86 cu ft |
| Shelf Area | 17.50 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.40 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.








