Bespoke AI Top Freezer All-Around Cooling | Auto Ice Maker 18 cu.ft. - RT18DG6700SRAA
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Bespoke AI Top Freezer All-Around Cooling | Auto Ice Maker 18 cu.ft.
Model: RT18DG6700SRAA
















+6more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Bespoke AI Top Freezer All-Around Cooling | Auto Ice Maker 18 cu.ft.
Model: RT18DG6700SRAA
Current Rebates
Samsung Buy More Save More up to an Extra $1,000 Rebate - Q2
Expires: July 08, 2026
Samsung Buy More Save More Rebate
Expires: July 08, 2026
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Specifications
Specifications
Capacity
| Net Total(cu.ft) | 17.5 cu.ft |
| Total Capacity (cu. ft.) | 17.5 cu.ft |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 12.9 cu.ft |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 4.6 cu.ft |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 28 3/4 x 66 3/4 x 31 7/8 inch |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 28 3/4" x 65 3/4" x 28 1/2" |
| Product Dimensions with Door without Handles | 28 3/4 x 66 3/4 x 31 7/8 inch |
| Product Dimensions with Doors Open | 28 3/4" x 66 3/4" x 57 7/8" |
| Product Dimensions without Hinges or Handles | 28 3/4 x 66 3/4 x 31 7/8 inch |
| Product Dimensions without Door without Handles | 28 3/4" x 65 3/4" x 28 1/2" |
| Shipping Dimensions | W: 30 1/8" H: 70 5/8" D: 33 1/2" |
| Net Depth with Door Handle | 31 7/8" |
| Net Height with Hinge | 66.75" |
| Net Height without Hinge | 66.75" |
| Net Depth w/o Door Handle | 31 7/8" |
| Ice making capacity | 3.3 lbs |
Physical specification
| Net Dimension (WxHxD)(inch) | 28 3/4 x 66 3/4 x 31 7/8 inch |
| Net Width (inch) | 28 3/4 inch |
| Net Case Height with Hinge(inch) | 66 3/4 inch |
| Net Depth with Door Handle(inch) | 31 7/8 inch |
| Packing Width(inch) | 30 1/4 inch |
| Packing Height(inch) | 70 3/4 inch |
| Packing Depth(inch) | 33 2/4 inch |
| Net Weight (kg) | 76.5 kg |
| Packing Weight(kg) | 83 kg |
| 20/40/40H (Container) | 18/42/54 |
Cooling Feature
| No Frost | Yes |
| Garage Ready | Yes |
| All Around Cooling | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Cooling Type | All Around Cooling |
Refrigerator Features
| Number of Shelf (Total) | 3 EA |
| Easy Slide Shelf | No |
| Dairy Compartment | Yes |
| Gallon Door Storage | 2 EA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Number of Vegetable & Fruit Drawer | 2 EA |
| Number of Door Pocket | 2 EA |
| Interior LED Light | TOP LED |
| Interior Light | Top LED |
| Gallon Door Bins | 2 |
| Internal Digital Display | Yes |
| Gallon Bins | 2 |
| Deli Drawer | 0 |
| Slide-In Shelf | 0 |
| Automatic Ice Maker | Yes |
| Fingerprint Resistant Finish | Yes |
Freezer Features
| Ice Maker | Yes |
| Icemaker | RA-TIMO63PP/AA |
| Shelf Material | Tempered Glass |
| Number of Shelf (Total) | 1 EA |
| Number of Door Pocket | 2 EA |
| Interior LED Light | TOP LED |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
| Interior Light | Top LED |
| Shelves | 1 |
| Bins | 2 |
| Door Bins | 2 |
| Cubed and Crushed Ice | Curved Ice |
General Feature
| Wifi Function | Yes |
| Refrigerant | R-600A |
| Sabbath Mode | Yes |
| Door Reversible | Yes |
| Type | Top freezer |
Exterior Feature
| Display Type | Internal Display |
| Door Handle | Recess |
| Color | Stainless Steel |
Performance
| Energy Consumption | 446 kWh/year |
Energy
| Energy Star Certification | Yes |
Installation
| Free Standing | Yes |
Smart
| Wi-Fi Embedded | Yes |
App Connectivity
| SmartThings App Support | Yes |
Key Features
| Ice Maker | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | Yes |
| SmartThings | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
Standard Features
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Surround Air Flow | Yes |
| Shelves | 3 |
| Gallon Bins | 1 |
| Handles | Recessed |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Sabbath Mode | Yes |
| Reversible Door | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| Deli Bin | 0 |
| Slide-n-Go Shelves | 0 |
| Adjustable Shelves | 3 |
Refrigerator Design
| General Feature | Top freezer |
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 2 |
Dimensions
| Height (decimal) | 66.75 |
| Width (decimal) | 28.75 |
| Depth (decimal) | 31.88 |
| Height (extra) | + 2 inches for ventilation |
| Width (extra) | + 3 inches for open door |
Warranty
| 1 Year | 1 Year Parts/Labor |
| 5 Years | "Five (5) Years Parts and Labor on Sealed Refrigeration System Only* *Compressor, evaporator, condenser, drier and connecting tubing." |
| 10 Years | "Ten (10) Years Parts and Five (5) Years Labor on Digital Inverter Compressor" |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
Weight
| Product Weight (lbs.) | 169.7 lbs |
| Shipping Weight | 185.1 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









