17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTS18ABRLWW
17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ABRLWW






17.9 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTS18ABRLWW
Key Features
Upfront temperature controls
Adjustable wire shelves
Tall bottle door storage
Vegetable / fruit crisper
Never clean condenser
Square doors
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Adjustable wire shelves
Provide strong support and slide out with ease
Tall bottle door storage
Is designed to hold upright bottles and containers
Vegetable / fruit crisper
For easy storage of fruits and vegetables
Never clean condenser
Condenser coils are encased, so they don't require cleaning in normal operating environments
Square doors
Classic design that's compatible with any kitchen décor
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Height to Mid-Freezer | 57 in |
| Approximate Shipping Weight | 177 lb |
| Depth Without Handle | 30.5 in |
| Height to Top of Case | 66.875 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 158 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.875 in |
| Depth with Door Open 90° | 56.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 30.75 in |
| Case Depth Without Door | 26.75 in |
| Overall Depth | 32 3/8 in |
| Overall Height | 67 3/8 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 67.38 in. |
| Length | 32.38 in. |
| Weight | 158 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 72.38 in. |
| Shipping Length | 37.38 in. |
| Shipping Weight | 198 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 198 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 35.34 ft³ |
| Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
| Total of Cubes | 35.34 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 439.39 lbs. |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Easy to Remove Door Gaskets | Yes |
| Exterior Design | Squared Doors |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White on White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.62 cu ft |
| Freezer Capacity | 4.26 cu ft |
| Shelf Area | 16.90 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 17.90 cu ft |
FEATURES
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 1 Full-Width |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Full-Width |
| Interior Lighting | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Wire |
| Freezer Door Shelves | 2 Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Leveling System | Front Corners |
| Freezer Features | 1 Ice Tray |
| Fresh Food Door Shelves | 2 w/Tall Bottle Storage |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ECONOMICAL / QUIET
| NeverClean™ Condensor | Yes |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









