18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator - GTE18ITHWW
18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTE18ITHWW











Product Video

18.2 Cu. Ft. Top-Freezer Refrigerator
Model: GTE18ITHWW
Key Features
#1 in Quality and Dependability
29-1/2" wide
Upfront dual temperature controls
Adjustable glass shelves
Snack drawer
Large door storage
Clear drawers
Equipped for optional icemaker
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020āMarket research company with over 20 years of experience in the appliance industry
29-1/2" wide
Upfront dual temperature controls
Separate controls for the freezer and fresh food compartments regulate interior temperatures
Adjustable glass shelves
A variety of shelf configurations provide additional options for food storage
Snack drawer
Conveniently stores favorite foods and allows for quick, easy access
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Clear drawers
Transparent drawers make finding your favorite items quick and easy
Equipped for optional icemaker
Easily accommodates the installation of an icemaker
Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes
Spillproof freezer floor
Seamless design of the freezer floor wipes up easily for quick cleanup
Quick door reversal
Easily adjust refrigerator and freezer doors to swing from the left or the right side
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 29.5 in. |
| Height | 66.63 in. |
| Length | 34.25 in. |
| Weight | 201 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.5 in. |
| Shipping Height | 71.63 in. |
| Shipping Length | 39.25 in. |
| Shipping Weight | 241 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 241 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.96 ft³ |
| Dimensional Weight | 484.29 lbs. |
| Total of Cubes | 38.96 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 484.29 lbs. |
FEATURES
| Temperature Management Features | Air Tower |
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Dual Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Door Shelves | Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Product Type | Top Freezer Refrigerator |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Clear |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Glass Drawer Cover |
| Fresh Food Door Shelves | 3 Total |
| Freezer Cabinet Shelves | Wire |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total - Glass |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 3 Total |
| Fresh Food Door Shelves | 3 with Gallon Storage |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Step Shelf |
| Freezer Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 1 Snack Drawer |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Split |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Fresh Food Door Shelves | 1 Split |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Smooth Color-Matched |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | White |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 13.05 cu ft |
| Freezer Capacity | 5.13 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 18.20 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 226 lb |
| Depth Without Handle | 32.125 in |
| Height to Top of Case | 65.875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 201 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 30 in |
| Depth with Door Open 90° | 60 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 32 in |
| Case Depth Without Door | 28.375 in |
| Overall Depth | 34 1/4 in |
| Overall Height | 66 5/8 in |
| Overall Width | 29 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









