15.5 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator - GPE16DTHCC
15.5 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator
Model: GPE16DTHCC











Product Video

15.5 Cu. Ft. Recessed Handle Top-Freezer Refrigerator
Model: GPE16DTHCC
Key Features
#1 in Quality and Dependability
Recessed handles
Upfront temperature controls
Full-width and multi-level adjustable wire shelves
Adjustable-humidity drawers
Large door storage
Adjustable wire freezer shelf
Spillproof freezer floor
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
#1 in Quality and Dependability
Among 16-22 cu. ft. refrigerators based on an independent study of property maintenance personnel. Source: The Stevenson Company, 2020āMarket research company with over 20 years of experience in the appliance industry
Recessed handles
Flush with the surface and ideal for tight spaces
Upfront temperature controls
Easy-to-use controls regulate both fresh food and freezer sections
Full-width and multi-level adjustable wire shelves
Conveniently holds tall or odd-shaped items in the fresh food section
Adjustable-humidity drawers
Controls helps food stay fresh
Large door storage
Offers ideal space for storing large containers in the door, freeing up valuable shelf space
Adjustable wire freezer shelf
Easily adjusts between two positions to accommodate items of all shapes and sizes
Spillproof freezer floor
Seamless design of the freezer floor wipes up easily for quick cleanup
Quick door reversal
Easily adjust refrigerator and freezer doors to swing from the left or the right side
Certifications
ADA Compliant
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 169 lb |
| Depth Without Handle | 29.5 in |
| Height to Top of Case | 64.25 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 150 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 28.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 55.875 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 28.5 in |
| Case Depth Without Door | 25.75 in |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Height | 64 3/4 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 64.75 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 150 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 69.75 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 190 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 190 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 30.95 ft³ |
| Dimensional Weight | 384.77 lbs. |
| Total of Cubes | 30.95 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 384.77 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Interior Lighting |
| Control Type | Upfront Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Icemaker | Optional (IM4D Ready) |
| Freezer Door Shelves | 2 Full-Width Fixed |
| Defrost Type | Frost Free |
| Fresh Food Door Features | Dairy Compartment |
| Leveling System | 2 Point Front Adjustable |
| Freezer Features | Spillproof Freezer Floor |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Full-Width |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Total |
| Fresh Food Cabinet Drawers | Clear |
| Fresh Food Door Shelves | 2 with Gallon Storage |
| Freezer Features | 1 Adjustable Shelf |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity Drawers |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Bi-Level |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 2 Adjustable |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 1 Glass Drawer Cover |
| Fresh Food Door Shelves | 2 Full-Width |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Color Matched |
| Handle | Color-Matched Recessed |
| Exterior Design | Textured Rounded Doors |
| Coil-Free Back | Yes |
| Door Swing | Reversible Hinges |
| Color Appearance | Bisque |
| Door Stops | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 11.55 cu ft |
| Freezer Capacity | 3.98 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 15.50 cu ft |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4D, IM4LED |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









