16 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator - FRTE1622AS
16 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator
Model: FRTE1622AS
















16 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator
Model: FRTE1622AS
Key Features
Spacious Interior Storage
Crisper Drawer
ENERGY STAR® Certified
Bright LED Lighting
Ice Maker Ready
Garage Ready
Reversible Door
Description
Documents
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Spacious Interior Storage
Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families.
Crisper Drawer
Your fruits and vegetables will stay fresher with our crisper drawer.
ENERGY STAR® Certified
Save money and maximize energy efficiency.
Bright LED Lighting
Easily see what is inside with our enhanced LED lighting.
Ice Maker Ready
Enjoy the flexibility of later adding an ice maker without sacrificing valuable freezer space thanks to our optional slim ice maker.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 38°F to 110°F
Reversible Door
Door can be installed to open left or right based on your needs.
Specifications
Other
| Annual Energy | 347 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 3.67 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 12.36 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 16.03 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 27.56 in. |
| Height | 64.9 in. |
| Length | 28.56 in. |
| Weight | 135 lbs. |
| Height With Hinge | 64 9/10" |
| Width of Cabinet | 27 9/16" |
| Width With Doors 90° Open | 27 61/64" |
| Depth of Cabinet | 25 19/32" |
| Depth With Door | 28 9/16" |
| Depth With Door 90° Open | 53 57/64" |
| Depth With Door and Handle | 28 9/16" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 32.56 in. |
| Shipping Height | 69.9 in. |
| Shipping Length | 33.56 in. |
| Shipping Weight | 175 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 175 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 29.56 ft³ |
| Dimensional Weight | 367.54 lbs. |
| Total of Cubes | 29.56 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 367.54 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | No |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| Height | 64 9/10" |
| Width | 27 14/25" |
| Depth | 28 14/25" |
| Width | 27 9/16" |
| Depth With Door 90° Open | 53 57/64" |
| Total Capacity | 16.03 Cu. Ft. |
| Control Location | Top Center of Fresh Food |
| Digital Display | No |
| ADA Compliant | Yes |
| UL Listed | Yes |
| Height With Hinge | 64 9/10" |
| Width of Cabinet | 27 9/16" |
| Width With Doors 90° Open | 27 61/64" |
| Depth of Cabinet | 25 19/32" |
| Depth With Door | 28 9/16" |
| Depth With Door and Handle | 28 9/16" |
| Freezer Capacity | 3.67 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 12.36 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Door Finish | Smooth |
| Door Swing | Reversible |
| Rear Rollers | Yes |
| Water Inlet Location | Right Bottom Rear |
| Automatic Defrost | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Interior Lighting | None |
| Manual Defrost | No |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Fixed Door Bins | 2 |
| Total Number of Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 1 |
| Total Number of Shelves | 1 |
| Annual Energy | 347 kWh |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 135 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
| Ice Maker Ready | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Dairy Bin | Yes |
| Deli Drawer | No |
| Humidity Controls | Manual |
| Interior Lighting | LED |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Other Door Bins | 1 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Number of Crispers | 1 |
| Optional Ice Maker Kit | IM1900MD |
Dimensions and Volume
| Depth With Door 90° Open | 53 57/64" |
| Freezer Capacity | 3.67 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 12.36 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 16.03 Cu. Ft. |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









