20 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator - FFHT2045XS
20 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator
Model: FFHT2045XS













20 Cu. Ft. Garage Ready Top Freezer Refrigerator
Model: FFHT2045XS
Current Rebates
Key Features
More Capacity, Fits the Same Cutout
EvenTemp™ Cooling System
Spacious Interior Storage
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Garage Ready
Quality Assurance
ENERGY STAR® Most Efficient
Ice Maker Ready
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
More Capacity, Fits the Same Cutout
Stock up with 20 cu. ft. of storage that fits in a standard 18 cu. ft. fridge cutout.
EvenTemp™ Cooling System
Prevent warm spots and unwanted freezing with our cooling system that optimizes airflow to ensure a consistent temperature throughout your refrigerator.
Spacious Interior Storage
Find a place for everything with our spacious interior storage solutions designed for busy families.
Humidity-Controlled Crisper Drawers
Keep produce fresher longer, so you waste less and save money with our humidity-controlled crisper drawers with roller support.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 45°F to 110°F.
Quality Assurance
Each refrigerator has gone through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come.
ENERGY STAR® Most Efficient
Recognized as one of the Most Efficient ENERGY STAR® certified products.
Ice Maker Ready
Enjoy the flexibility of later adding an ice maker without sacrificing valuable freezer space thanks to our optional slim ice maker.
Specifications
Safety Certifications and Approvals
| ADA Compliant | Yes |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| UL Listed | Yes |
Dimensions and Volume
| Height Without Hinge | 65 7/8" |
| Depth With Door 90° Open | 58 5/8" |
| Freezer Capacity | 5.4 Cu. Ft. |
| Fresh Food Capacity | 14.6 Cu. Ft. |
| Total Capacity | 20 Cu. Ft. |
| Height | 66 3/8" |
| Width | 30" |
| Depth | 32" |
| Height With Hinge | 66 3/8" |
| Width of Cabinet | 30" |
| Depth of Cabinet | 28 1/4" |
| Depth With Door | 32" |
| Depth With Door and Handle | 32" |
Electrical Specifications
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
Ice Maker
| Ice Maker | No |
| Ice Maker Ready | Yes |
Refrigerator
| Number of Fixed 2 Liter Door Bins | 1 |
| Number of Fixed Gallon Door Bins | 2 |
| Number of Adjustable Shelves | 2 |
| Air Filter Ready | Yes |
| Crisper Color | Clear |
| Deli Drawer | Yes |
| Door Bin Color | Clear |
| Humidity Controls | Automatic |
| Interior Lighting | LED |
| Shelf Material | Glass |
| Number of Crispers | 2 |
Accessories Sold Separately
| Optional Ice Maker Kit | IM117000 |
Controls
| Digital Display | No |
Exterior
| Door Swing | Reversible |
Garage Ready
| Garage Ready | Yes |
General Specifications
| Annual Energy | 385 kWh |
| Product Weight | 170 lbs |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









