"J" Series 19.7 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - TFX20JABWW
"J" Series 19.7 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: TFX20JABWW


"J" Series 19.7 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: TFX20JABWW
Key Features
19.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.90 cu. ft. / Freezer 6.79 cu. ft.)
1 sealed fruit / vegetable crisper
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
4 fresh food door shelves (2 gallon door bins)
Dairy compartment with butter dish
Deluxe door handles
Quiet package
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
19.7 cu. ft. capacity (Fresh Food 12.90 cu. ft. / Freezer 6.79 cu. ft.)
1 sealed fruit / vegetable crisper
Adjustable temperature meat pan
3 adjustable glass fresh food cabinet shelves
4 fresh food door shelves (2 gallon door bins)
Dairy compartment with butter dish
Deluxe door handles
Quiet package
2 Ice 'N Easy trays with ice storage bin
Equipped for optional automatic icemaker
1 clear sliding freezer storage bin
6 freezer door shelves
4 adjustable wire everwhite freezer shelves
Utility bin
Certifications
California Prop 65
Specifications
FEATURES
| Fresh Food Features | Snugger Clips - 2 |
| Utility Bin | Yes |
| Meat Pan | Adjustable Temperature |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Auto Energy Saver |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Storage Bin | 1 Clear Sliding |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Freezer Cabinet Shelves (Wire) | 3 Adj. |
| Freezer Door Shelves | 6 Total |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 w/Gal. Storage) |
| Freezer Features | Ice Storage Bin |
| Freezer Features | Interior Light |
| Freezer Features | 2 Ice N' Easy Trays |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Color-Matched Deluxe |
| Color Appearance | White on White |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 12.95 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.79 cu ft |
| Shelf Area | 20.60 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 19.70 cu ft |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 285 lb |
| Depth Without Handle | 30.25 in |
| Height to Top of Case | 66.625 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 270 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 32.25 in |
| Depth with Door Open 90° | 47.375 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Depth | 32 1/2 in |
| Overall Height | 67 5/8 in |
| Overall Width | 31 1/2 in |
| Side Air Clearances | 3/4 in |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Volts/Hertz/Amps | 120v; 60Hz; 15A |
Other
| Side Air Clearances | 0.75 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 67.63 in. |
| Length | 32.5 in. |
| Weight | 270 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 72.63 in. |
| Shipping Length | 37.5 in. |
| Shipping Weight | 310 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 310 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.06 ft³ |
| Dimensional Weight | 498.07 lbs. |
| Total of Cubes | 40.06 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 498.07 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









