Side-by-Side - RS23A500ASRAA
Side-by-Side
Model: RS23A500ASRAA















Side-by-Side
Model: RS23A500ASRAA
Current Rebates
Key Features
1-Year Refrigerator Coverage
5-Year Sealed System Coverage
10-Year Compressor Coverage
Fingerprint Resistant Finish
Built-in look
Minimal design
LED Lighting
Get more flexible storage
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
1-Year Refrigerator Coverage
Enjoy a year of refrigerator warranty coverage for parts and labor.
5-Year Sealed System Coverage
Get five years of parts and labor warranty coverage for sealed systems.§
10-Year Compressor Coverage
Get 10 Years of parts and 5 years of labor warranty coverage on digital inverter compressor.
Fingerprint Resistant Finish
The immaculate finish stays that way as it reduces smudges and minimizes cleaning.
Built-in look
The counter-depth design gives your kitchen a built-in look without the costs and hassle of actual built-in design.
Minimal design
Recessed handles and the display ice dispenser bring elegance and easy access.
LED Lighting
Beautifully lights up your fridge so you can quickly spot what you want.
Get more flexible storage
When it comes to having a lot of food options, refrigerator storage space is essential. The new Side-by-Side, with its in-door ice maker and adjustable shelves, gives you the flexibility to more easily store whatever you need.
Get useful notifications
The SmartThings app alerts you when the door is left open, if there is an unexpected change in temperature or simply when it's time to change the water filter.* *Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Monitor and control energy usage
SmartThings Energy lets you monitor and manage your refrigerator's power usage. Get energy saving tips and alerts to help lower your electric bill all from your phone.≠ ≠Available on Android and iOS devices. A Wi-Fi connection and a Samsung account are required. Product images shown may not reflect the model or color selected.
Adjustable Top Shelf
Easily adjusted to fit taller items and provide flexible storage
Gallon Door Bins
Provides more shelf space inside the fridge
Keep connected
Wi-Fi connectivity on your fridge isn’t just a nice-to-have. It’s essential for safety and energy conservation. You’ll get immediate notifications if the temperature drops due to a power outage or if you accidentally leave the door open.
Ranked #1 in Overall Customer Satisfaction & Service Experience††
Samsung leads in appliances with top scores for Overall Customer Satisfaction, Features and Performance, and was additionally recognized with top rankings for Service Experience — excelling in the key areas of Ease, Assistance, Timeliness, and Repair.
ENERGY STAR® Certified
Recognized by the U.S. Environmental Protection Agency for our energy-efficient appliances.
Top Ranked
Samsung ranks highest in Customer Satisfaction compared to any other appliance brand, 2019 – 2025.Ψ
Specifications
Key Features
| Ice Maker | Yes |
| ADA Compliant | Yes |
| All-Around Cooling | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| ENERGY STAR® Certified | No |
Standard Features
| High-Efficiency LED Lighting | Yes |
| Power Freeze and Power Cool Options | Yes |
| 2-Minute Door Alarm | Yes |
| Gallon Bins | Yes |
| CoolTight Door | Yes |
| Display Color | Ice Blue |
| Filter Indicator | Yes |
| Handles | Recessed Handle |
| Water Filter | HAF-QIN (DA97-17376B) |
| Multi Air Flow | Yes |
| Wi-Fi Connectivity | Yes |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Refrigerant | R600a |
| Sabbath Mode | Yes |
| Modern Look Design | Yes |
| Built in Look w/Counter Depth | Yes |
| Surround Air Flow | Yes |
| Shelves | Tempered Glass |
| AI Home | Yes |
Refrigerator Design
| Color | Fingerprint Resistant Stainless Steel |
| Number of Doors | 2 |
| Depth | 28 5/8" |
| General Feature | Standard Depth |
Refrigerator Features
| Total Bins | 5 |
| Gallon Door Bins | 2 |
| Drawers | 2 |
| Fixed Shelves | 4 |
| Internal Digital Display | Yes |
| Shelves | 4 |
| Interior Light | TOP LED |
| Gallon Bins | Yes |
| Automatic Ice Maker | Yes |
Freezer Features
| Cubed and Crushed Ice | Crushed Ice |
| Icemaker | Yes |
| Interior Light | Top LED |
| Shelves | 5 |
| Door Bins | 4 |
| Built-In Automatic Icemaker | Yes |
Power
| Energy Consumption | 625 kWh/yr |
| Volt/Amps | 115V/60Hz/ 5.0A |
Dimensions
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" W x 68 5/8" H x 24" D |
| Net Height with Hinge | 70 1/16" |
| Net Height without Hinge | 68 5/8" |
| Net Depth w/o Door Handle | 28 5/8" |
| Depth without Door (in) | 24" |
| Width | 35 7/8" |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Net Depth with Door Handle | 28 5/8" |
| Depth (decimal) | 28.625 |
| Height (decimal) | 70.0625 |
| Width (decimal) | 35.875 |
| Shipping Dimensions | 37 3/4" W x 75 3/8" H x 30 1/8" D |
Weight
| Shipping Weight | 238 lbs. |
| Product Weight (lbs.) | 229 lbs. |
Warranty
| 1 Year | One (1) Year Parts and Labor on Refrigerator |
| 5 Years | 5-year Parts and Labor on sealed Refrigeration system only* *Compressor, evaporator, condenser, drier, connecting tubing |
Awards and Certificates
| J.D. Power Awards | Yes |
Capacity
| Total Capacity (cu. ft.) | 22.6 cu. ft. |
| Refrigerator Capacity (cu. ft.) | 14.6 cu. ft. |
| Freezer Capacity (cu. ft.) | 8 cu. ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 35 in. |
| Height | 70 in. |
| Length | 28 in. |
| Weight | 229 lbs. |
| Shipping Weight | 238 lbs. |
| Shipping Weight (lbs.) | 238 lbs. |
| Net Height with Hinge | 70 1/16" |
| Net Height without Hinge | 68 5/8" |
| Depth without Door (in) | 24" |
| Net Depth with Door Handle | 28 5/8" |
| Product Dimensions with Hinges, Handles and Door | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Product Dimensions without Hinges and Door | 35 7/8" W x 68 5/8" H x 24" D |
| Product Dimensions with Door without Handles | 35 7/8" W x 70 1/16" H x 28 5/8" D |
| Shipping Dimensions | 37 3/4" W x 75 3/8" H x 30 1/8" D |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.75 in. |
| Shipping Height | 75.38 in. |
| Shipping Length | 30.13 in. |
| Shipping Weight | 238 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 238 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 39.7 ft³ |
| Dimensional Weight | 493.53 lbs. |
| Total of Cubes | 39.7 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 493.53 lbs. |
Where to Buy Samsung Appliances in Cuba.









