19.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator - GSS20IBMCC
19.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: GSS20IBMCC


19.8 Cu. Ft. Side-By-Side Refrigerator
Model: GSS20IBMCC
Key Features
Upfront electronic temperature controls
Adjustable glass shelves
Sealed crisper drawers
Sealed deli pan
Adjustable large door bins
Frost guard technology
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Upfront electronic temperature controls
A simple knob turn regulates interior temperatures
Adjustable glass shelves
Lets consumers maximize usable storage space
Sealed crisper drawers
Helps preserve fruits and vegetables
Sealed deli pan
Provides convenient storage for cheeses and luncheon meats
Adjustable large door bins
Offers ideal space for storing large containers in the door for more valuable shelf space
Frost guard technology
Protects frozen items from freezer burn by monitoring freezer door openings and defrosting only when needed
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 33 in |
| Approximate Shipping Weight | 306 lb |
| Depth Without Handle | 30.75 in |
| Height to Top of Case | 66.5 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Net Weight | 285 lb |
| Width w/Door Open 90 Degrees Less Handle | 31.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 46.5625 in |
| Case Depth Without Door | 28 in |
| Overall Height | 67 1/2 in |
| Overall Width | 31 1/2 in |
| Side Air Clearances | 1/8 in |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 31.5 in. |
| Height | 67.5 in. |
| Length | 33 in. |
| Weight | 285 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 36.5 in. |
| Shipping Height | 72.5 in. |
| Shipping Length | 38 in. |
| Shipping Weight | 325 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 325 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 40.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 504.79 lbs. |
| Total of Cubes | 40.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 504.79 lbs. |
FEATURES
| Fresh Food Features | Dairy Compartment |
| Deli Drawer | Sealed |
| Control Type | Upfront Electronic Temperature Controls |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Performance Features | Never Clean Condenser |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | Sealed |
| Icemaker | Non-Icemaker |
| Door Liner | ABS |
| Freezer Cabinet Shelves | 4 (3 Adjustable) |
| Freezer Storage Bin | Yes |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Glass |
| Freezer Door Shelves | 6 Fixed |
| Fresh Food Door Features | Gallon Storage |
| Freezer Features | Interior Light |
| Fresh Food Door Shelves | 4 (2 w/Gal. Storage) |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | Adjustable |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Adjustable Rollers | Front |
| Handle | Color-Matched Premium Deluxe |
| Color Appearance | Bisque on Bisque |
| Door Stops | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Cabinet & Door Insulation | Foam |
| Cabinet Liner | ABS |
| Quiet Package | Deluxe Quiet Design |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
ACCESSORIES
| Optional Icemaker Kit | IM4A |
CAPACITY
| Freezer Capacity | 7.00 cu ft |
| Fresh Food Capacity | 12.80 cu ft |
| Shelf Area | 18.10 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 19.80 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









