Refrigerator Side by Side, 692 liters (Freezer 252 L), SoftTouch Dispenser, Side-Out Can Dispenser , Black Color - GSG25MIMFBB
Refrigerator Side by Side, 692 liters (Freezer 252 L), SoftTouch Dispenser, Side-Out Can Dispenser , Black Color
Model: GSG25MIMFBB


Refrigerator Side by Side, 692 liters (Freezer 252 L), SoftTouch Dispenser, Side-Out Can Dispenser , Black Color
Model: GSG25MIMFBB
Key Features
24.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.3 cu. ft./ Freezer 9.5 cu. ft.)
4 modular fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
Upfront electronic touch temperature controls are precise and easy to set
Frost guard technology reduces freezer burn
SmartWater™ plus provides cleaner, better tasting water, cubed and crushed ice through the LightTouch! tall dispenser with child lock and door alarm
NeverClean™ condenser
Integrated shelf support system with QuickSpace™ shelf allows for maximum flexibility and easily accommodates taller items
Deluxe quiet design
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
24.9 cu. ft. capacity (Fresh Food 15.3 cu. ft./ Freezer 9.5 cu. ft.)
4 modular fresh food door shelves (2 adjustable with gallon storage)
Upfront electronic touch temperature controls are precise and easy to set
Frost guard technology reduces freezer burn
SmartWater™ plus provides cleaner, better tasting water, cubed and crushed ice through the LightTouch! tall dispenser with child lock and door alarm
NeverClean™ condenser
Integrated shelf support system with QuickSpace™ shelf allows for maximum flexibility and easily accommodates taller items
Deluxe quiet design
3 freezer door shelves (2 adjustable)
3 freezer storage bins (slide-out)
Electronic icemaker
Color-matched premium deluxe door handles
2 wire freezer compartment shelves (1 slide-out)
Adjustable humidity vegetable / fruit crisper
Sealed deli pan
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 0 in |
| Approximate Shipping Weight | 340 lb |
| Net Weight | 320 lb |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 320 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 360 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 360 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
FEATURES
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Exterior Style | Free-Standing |
| Icemaker | Non-Icemaker |
APPEARANCE
| Color Appearance | Black on Black |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









