everydrop® Refrigerator Water Filter 2 - EDR2RXD1 (Pack of 1) - EDR2RXD1
everydrop® Refrigerator Water Filter 2 - EDR2RXD1 (Pack of 1)
Model: EDR2RXD1












everydrop® Refrigerator Water Filter 2 - EDR2RXD1 (Pack of 1)
Model: EDR2RXD1
Key Features
Compatible with Whirlpool®, Maytag®, Amana®, KitchenAid® and JennAir® refrigerators.
For clean, fresh tasting water, replace your everydrop® Water Filter every 6 months. Replaces 1500 Plastic Water Bottles
Genuine Filter: Warning: Damage caused by a non-genuine everydrop filter is not covered under Whirlpool Corporation's warranty
NSF certified to reduce 28 contaminants including lead, pesticides and pharmaceuticals
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Compatible with Whirlpool®, Maytag®, Amana®, KitchenAid® and JennAir® refrigerators.
For clean, fresh tasting water, replace your everydrop® Water Filter every 6 months. Replaces 1500 Plastic Water Bottles
Genuine Filter: Warning: Damage caused by a non-genuine everydrop filter is not covered under Whirlpool Corporation's warranty
Warning: Damage caused by a non-genuine everydrop filter is not covered under Whirlpool Corporation's warranty
NSF certified to reduce 28 contaminants including lead, pesticides and pharmaceuticals
Specifications
Dimensions
| Depth | 2 in |
| Height | 7-1/2 in |
| Net Weight | 0-12/25 lbs |
| Width | 2 in |
| Gross Weight | 1-19/100 lbs |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.02 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.18 lbs. |
| Total of Cubes | 0.02 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.18 lbs. |
Details
| Filtered Contaminants | 2, 4-D, Asbestos, Benzene, Carbofuran, Cysts, Endrin, Lead, Mercury, P-Dichlorobenzene, Particulates (class I), Toxaphene, Turbidity |
| Fits with brand | Amana, JennAir, Kenmore, KitchenAid, Maytag, Whirlpool |
| Fits with refrigerator type | Bottom mount, French door |
| Installation Type | Twist-in |
| Micron Rating | 0.5 to < 1.0 |
| Package Quantity | 1 |
| Reduces Odor | Yes |
| Reduces Taste | Yes |
Certifications
| NSF Certified 42 | Yes |
| NSF Certified 53 | Yes |
Dimensions & Weight
| Width | 2 in. |
| Height | 7.5 in. |
| Length | 2 in. |
| Weight | 1.19 lbs. |
| Gross Weight | 1-19/100 lbs, 1-19/100 lbs |
| Net Weight | 0-12/25 lbs |
| carton depth | 5.2 |
| carton height | 3.35 |
| carton width | 9.41 |
| gross weight | 1.19 |
| net weight | 0.48 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 9.41 in. |
| Shipping Height | 3.35 in. |
| Shipping Length | 7 in. |
| Shipping Weight | 41.19 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 41.19 lbs. |
| Source | Calculation |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









