Freshflow Air Filter Cartridge for Refrigerators - 15X More Powerful than Baking Soda at Reducing Common Food Odors - W10311524
Freshflow Air Filter Cartridge for Refrigerators - 15X More Powerful than Baking Soda at Reducing Common Food Odors
Model: W10311524








Freshflow Air Filter Cartridge for Refrigerators - 15X More Powerful than Baking Soda at Reducing Common Food Odors
Model: W10311524
Key Features
Accessory W10311524 replaces 1876318, 2319308, AH2580853, AIR 1, AIR1, EA2580853, PS2580853, W10315189, W10335147
Compatible with most major brands
Constructed of carbon-based material that reduces common food odors
For over 100 years, Whirlpool has cared for your appliance like you care for your home, which is why our replacement parts are made using durable materials and innovative processes
Measures 3"W X 2"H
Reduces common food odors due to the carbon-based materials. This helps maintain a cleaner environment inside of your refrigerator.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Accessory W10311524 replaces 1876318, 2319308, AH2580853, AIR 1, AIR1, EA2580853, PS2580853, W10315189, W10335147
Compatible with most major brands
Constructed of carbon-based material that reduces common food odors
For over 100 years, Whirlpool has cared for your appliance like you care for your home, which is why our replacement parts are made using durable materials and innovative processes
Measures 3"W X 2"H
Reduces common food odors due to the carbon-based materials. This helps maintain a cleaner environment inside of your refrigerator.
Specifications
Dimensions
| Net Weight | 0-1/25 lbs |
| Gross Weight | 0-1/25 lbs |
Details
| This Part is a Replacement for the Following Part Numbers | 2319308, W10315189, W10335147, AIR1, AIR 1 |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.03 ft³ |
| Dimensional Weight | 0.31 lbs. |
| Total of Cubes | 0.03 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 0.31 lbs. |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 0.04 lbs. |
| Net Weight | 0-1/25 lbs |
| carton depth | 18.5 |
| carton height | 14 |
| carton width | 15 |
| gross weight | 0 |
| net weight | 0.04 |
| carton height | 2 |
| carton width | 4.25 |
| Weight (lbs.) | 0.044 |
| Carton Length | 6 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 15 in. |
| Shipping Height | 14 in. |
| Shipping Length | 6 in. |
| Shipping Weight | 40.04 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 40.04 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Where to Buy Whirlpool Appliances in Cuba.









