Refrigerator Electronic Ice Maker Assembly Kit - WR30X10093
Refrigerator Electronic Ice Maker Assembly Kit
Model: WR30X10093















Product Video

Refrigerator Electronic Ice Maker Assembly Kit
Model: WR30X10093
Key Features
Side by Side Refrigerator Icemaker Installation
Search by your appliance model number
WR30X10093 ice maker replacement part
Ice maker kit WR30X10093
Genuine GE replacement part
Peace of Mind
Safely store any food that could deteriorate while the power is off and unplug the refrigerator before installing this part. Wear work gloves to protect your hands.
This ice maker kit (part number WR30X10093) is for refrigerators.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Side by Side Refrigerator Icemaker Installation
Search by your appliance model number
to ensure this part will fit your appliance
WR30X10093 ice maker replacement part
fits most GE refrigerator models
Ice maker kit WR30X10093
Designed for refrigerators that didn't originally come with an ice maker.
Genuine GE replacement part
Offers easy installation
Peace of Mind
Limited one year warranty
Safely store any food that could deteriorate while the power is off and unplug the refrigerator before installing this part. Wear work gloves to protect your hands.
This ice maker kit (part number WR30X10093) is for refrigerators.
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 9.625 in |
| Overall Width | 5.25 in |
| Overall Height | 5.5 in |
| Approximate Shipping Weight | 3.25 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 5.25 in. |
| Height | 5.5 in. |
| Length | 9.63 in. |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 10.25 in. |
| Shipping Height | 10.5 in. |
| Shipping Length | 14.63 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 0.16 ft³ |
| Dimensional Weight | 1.67 lbs. |
| Total of Cubes | 0.16 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 1.67 lbs. |
APPEARANCE
| Color Appearance | Gray |
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









