20 cu. ft. 50/50 Flex™ 3-Way Convertible Freezer - MRU21C7BWW
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
20 cu. ft. 50/50 Flex™ 3-Way Convertible Freezer
Model: MRU21C7BWW











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
20 cu. ft. 50/50 Flex™ 3-Way Convertible Freezer
Model: MRU21C7BWW
Current Rebates
Midea Kitchen Package Rebate Rebate
Expires: December 31, 2026
Description
The Midea 50/50 Flex is the industry’s first dual compartment, 3-way convertible freezer that flexes with your life. This unit easily converts between all-fridge, all-freezer, and bottom-freezer modes to suit your ever-changing food storage needs. Our 50/50 Flex Convertible Freezer/Refrigerator is designed with flexibility at the forefront. Featuring two compartments that easily switch between freezer and refrigerator modes, the 50/50 Flex is the first unit of its kind to offer three different cooling configurations. Pair a refrigerated top compartment with a bottom freezer to store both fresh and frozen foods. If you have a party coming up, then you can double your refrigerator space to hold extra beverages. When summer vacation starts, use two freezers at once to keep plenty of ice-cold treats stocked. With an overall capacity of 20 cubic feet, this unit has more than enough room for all the above. Each compartment is equipped with 2 adjustable shelves, 2 drawers, and 2 door storage bins to keep items organized and accessible. The 50/50 Flex delivers optimal performance in ambient temperatures ranging from 38F to 110F, making it ideal for your garage or basement. Enjoy the added convenience of user-friendly controls, automatic defrosting, and SmartHome Connectivity. Everything is covered by a 2-year parts and labor warranty, double the industry standard, to provide you with even greater peace of mind.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Specifications
Specifications
Product Details
| Energy Star | Yes |
| Voltage | 115 V |
| Annual Energy Consumption | 524 kWh/yr |
| Defrost System | Automatic |
| Warranty | 2 Years Limited |
| Convertible | Yes |
| No. of Shelves | 4 |
| Product Depth (in.) | 29.7 in |
| Color | White |
| Wi-Fi | Yes |
| Shelf Material | Glass |
| Control Type | Electronic |
| Model Number | MRU21C7BWW |
| Product Height (in.) | 66.6 in |
| Product Width (in.) | 32.7 in |
| Capacity | 20 cu. ft. |
| UPC | 840296513330 |
| Garage Ready | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Noise Level(dB) | 41 dBA |
| No. of Door Bins | 4 |
| Door Bin Color | Tinted Transparent |
| Lighting Type | LED |
| Product Weight (lbs) | 185.2 lbs |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










