16.7 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer - FUF17DMRWH
16.7 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer
Model: FUF17DMRWH

16.7 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer
Model: FUF17DMRWH
Key Features
16.7 cu. ft. capacity
Frost-free
4 cabinet shelves (3 adjustable)
Interior light
5 freezer door shelves
Adjustable temperature control
Slide out bulk storage basket
Safety lock
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
16.7 cu. ft. capacity
0
Frost-free
0
4 cabinet shelves (3 adjustable)
0
Interior light
0
5 freezer door shelves
0
Adjustable temperature control
0
Slide out bulk storage basket
0
Safety lock
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 26.5 in |
| Overall Height | 64.5 in |
| Overall Width | 32 in |
| Approximate Shipping Weight | 213 lb |
| Depth with Door Open 90° | 57.125 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 185 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
Other
| Top Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 64.5 in. |
| Length | 26.5 in. |
| Weight | 185 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37 in. |
| Shipping Height | 69.5 in. |
| Shipping Length | 31.5 in. |
| Shipping Weight | 225 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 225 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 31.65 ft³ |
| Dimensional Weight | 393.5 lbs. |
| Total of Cubes | 31.65 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 393.5 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 5-year sealed refrigerating system |
FEATURES
| Freezer Door Shelves (Total) | 5 (2 Juice Shelves) |
| Defrost Type | Frost Free |
| Product Type | Upright |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (1) Slide-Out |
| Lock | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | 4 (3 Adj.) |
| Interior Lighting | Yes |
CAPACITY
| Shelf Area | 18.4 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 16.7 cu ft |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Yes |
| Color Appearance | White |
| Magnetic Door Gasket | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









