13.7 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer - FUF14PMRWH
13.7 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer
Model: FUF14PMRWH

13.7 Cu. Ft. Frost-Free Upright Freezer
Model: FUF14PMRWH
Key Features
13.7 cu. ft. capacity
3 cabinet shelves (2 adjustable)
5 door shelves
Adjustable temperature control
Frost-free
Interior light
Tip-out door storage
Temperature monitor with audible alarm
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
13.7 cu. ft. capacity
3 cabinet shelves (2 adjustable)
5 door shelves
Adjustable temperature control
Frost-free
Interior light
Tip-out door storage
Temperature monitor with audible alarm
Slide out bulk storage basket
Safety lock
Power "On" light
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 59 in |
| Overall Width | 28 in |
| Approximate Shipping Weight | 186 lb |
| Depth with Door Open 90° | 55.125 in |
| Top Air Clearances | 3 in |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 161 lb |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 28 1/2 in |
Other
| Top Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 28 in. |
| Height | 59 in. |
| Length | 28.5 in. |
| Weight | 161 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 33 in. |
| Shipping Height | 64 in. |
| Shipping Length | 33.5 in. |
| Shipping Weight | 201 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 201 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.25 ft³ |
| Dimensional Weight | 338.72 lbs. |
| Total of Cubes | 27.25 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 338.72 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
FEATURES
| Freezer Door Shelves (Total) | 5 |
| Audible Temp. Alarm | Yes |
| Defrost Type | Frost Free |
| Tip-Out Door Storage | 2 |
| Product Type | Upright |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (1) Slide-Out |
| Power "ON" Light | Yes |
| Lock | Yes |
| Freezer Cabinet Shelves (Total) | 3 (2 Adj.) |
| Interior Lighting | Yes |
APPEARANCE
| Textured Steel Case | Yes |
| Handle | Yes |
| Color Appearance | White |
| Magnetic Door Gasket | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Baked Enamel-on-Steel |
CAPACITY
| Shelf Area | 14.30 sq ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 13.70 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.








