20 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer - FRUF2020AW
20 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer
Model: FRUF2020AW














20 Cu. Ft. Garage Ready Upright Freezer
Model: FRUF2020AW
Key Features
Flexible Interior Organization System
Power Outage Assurance
Garage Ready
Frost-Free Design
Reversible Door Swing
Auto-Close Door
Quality Assurance
EvenTemp™ Cooling System
Description
Documents
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Flexible Interior Organization System
Easily organize your family's favorite foods with our organization system that allows you to make the most of every available square inch of your refrigerator.
Power Outage Assurance
Keep food frozen for two days if there is a power outage with our superior tight seal that locks in cold air.
Garage Ready
Place this unit in your garage without worry. This unit is designed to perform in temperatures ranging from 0°F to 110°F.
Frost-Free Design
Never waste time chipping away ice in your freezer again with our frost-free design that does the work for you.
Reversible Door Swing
Door can be installed to open left or right based on your needs.
Auto-Close Door
Ensures your doors are never left slightly open by automatically closing once the door is ajar 5” or less.
Quality Assurance
Each freezer has gone through a 42-point quality check to guarantee strong performance for years to come.
EvenTemp™ Cooling System
Reduce freezer burn with our cooling system that reacts quickly to temperature fluctuations and constantly circulates cold air throughout the compartment.
Specifications
Other
| Annual Energy | 531 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Freezer Capacity | 20 Cu. Ft. |
Dimensions & Weight
| Width | 32.63 in. |
| Height | 71.75 in. |
| Length | 28.25 in. |
| Weight | 155 lbs. |
| Height With Hinge | 71 3/4" |
| Depth of Cabinet | 24 1/4" |
| Depth With Door | 28 1/4" |
| Depth With Door 90° Open | 58" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 37.63 in. |
| Shipping Height | 76.75 in. |
| Shipping Length | 33.25 in. |
| Shipping Weight | 195 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 195 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 38.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 475.75 lbs. |
| Total of Cubes | 38.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 475.75 lbs. |
Product Details
| Sabbath Mode | Yes |
| ENERGY STAR Certified | No |
| Height | 71 3/4" |
| Width | 32 5/8" |
| Depth | 28 1/4" |
| Depth With Door 90° Open | 58" |
| Reversible Door | Yes |
| Digital Display | No |
| Door Ajar Alarm | No |
| High Temp Alarm | No |
| Power On/Off | No |
| CSA Listed | Yes |
| Height With Hinge | 71 3/4" |
| Depth of Cabinet | 24 1/4" |
| Depth With Door | 28 1/4" |
| Freezer Capacity | 20 Cu. Ft. |
| Minimum Circuit Required | 15 Amps |
| Door Finish | Smooth |
| Door Swing | Reversible |
| Rear Rollers | Yes |
| Garage Ready | Yes |
| Annual Energy | 531 kWh |
| Condenser Type | Dynamic |
| Cooling System | Single Evaporator |
| Leveling Legs | Yes |
| Product Weight | 155 lbs |
| Prop 65 Label | Yes |
| Refrigerant Type | R-600A |
| Warranty - Labor | 1 Year |
| Warranty - Parts | 1 Year |
Where to Buy Frigidaire Appliances in Cuba.









