19.9 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer - FCM20SUWW
19.9 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM20SUWW




19.9 Cu. Ft. Manual Defrost Chest Freezer
Model: FCM20SUWW
Key Features
19.7 cu. ft. capacity
Manual defrost
5 lift-out and sliding bulk storage baskets
Lock with Key
Interior light
Power "On" light
Defrost water drain
Adjustable temperature control
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
19.7 cu. ft. capacity
Manual defrost
5 lift-out and sliding bulk storage baskets
Lock with Key
Interior light
Power "On" light
Defrost water drain
Adjustable temperature control
Commercial rating
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 35 in |
| Approximate Shipping Weight | 195 lb |
| Side Air Clearances | 3 in |
| Net Weight | 170 lb |
| Height w/Lid Open | 60.75 in |
| Back Air Clearances | 3 in |
| Overall Depth | 29 1/2 in |
| Overall Width | 61 1/4 in |
Other
| Side Air Clearances | 3 in |
Dimensions & Weight
| Width | 61.25 in. |
| Height | 35 in. |
| Length | 29.5 in. |
| Weight | 170 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 66.25 in. |
| Shipping Height | 40 in. |
| Shipping Length | 34.5 in. |
| Shipping Weight | 210 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 210 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 36.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 454.97 lbs. |
| Total of Cubes | 36.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 454.97 lbs. |
WARRANTY
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
FEATURES
| Defrost Type | Manual |
| Soft Freeze zone | Yes |
| Product Type | Chest |
| Temperature Control | Adjustable |
| Bulk Storage Basket | (5) Lift-Out / Sliding |
| Power "ON" Light | Yes |
| Lock | Yes |
| Interior Lighting | Yes |
| Defrost Water Drain | Yes |
ECONOMICAL / QUIET
| Insulation (Cabinet & Lid) | Foam |
| Wrap Around Evaporator | Yes |
| Wrap Around Condenser | Yes |
| Cabinet Liner | Steel Epoxy-Coated |
APPEARANCE
| Textured Steel Case & Lid | Yes |
| Handle | Color-Matched |
| Color Appearance | White |
CAPACITY
| Total Capacity (cubic feet) | 19.90 cu ft |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









