WideMax 6.5 qt. 13-in-1 Pressure Cooker - MPC6018AASS
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
WideMax 6.5 qt. 13-in-1 Pressure Cooker
Model: MPC6018AASS










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
WideMax 6.5 qt. 13-in-1 Pressure Cooker
Model: MPC6018AASS
Key Features
Our electric pressure cooker features 13 preset cooking programs to save you guesswork.
Excess pressure can be safely and quietly released with the push of a button.
The smooth-open lid offers precise control and easy access while cooking.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Our electric pressure cooker features 13 preset cooking programs to save you guesswork.
Excess pressure can be safely and quietly released with the push of a button.
The smooth-open lid offers precise control and easy access while cooking.
Specifications
Product Details
| UPC | 840296509838 |
| Capacity | 6.5 Quarts |
| Availability | Yes |
| Prop 65 Warning | Yes |
| Price | $149.99 |
| Ship box Height | 15.35 in |
| Warranty | 1 Year Limited |
| Product Depth (in.) | 14.44 in |
| Ship box Width (in.) | 16.37 in |
| Ship box Depth | 16.37 in |
| Color | Black |
| What's Included | Spoon, Soup Spoon, Measuring Cup, Steamer |
| Key Features | 13-in-1 Cooking Programs |
| Ship Weight (lbs) | 19.97 lbs |
| Type | Pressure Cooker |
| Color | Stainless Steel + Black |
| Model Number | MPC6018AASS |
| Color | Black & Stainless Steel |
| Product Height (in.) | 11.81 in |
| Product Width (in.) | 14.17 in |
| Product Weight (lbs) | 16.04 lbs |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










