KitchenAid Go® Cordless Citrus Juicer - battery sold separately - KCJR160PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Citrus Juicer - battery sold separately
Model: KCJR160PL










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go® Cordless Citrus Juicer - battery sold separately
Model: KCJR160PL
Key Features
Cordless Design to Move Freely in the Kitchen
16 oz bowl capacity
Optimal Juice Extraction
Make Juice from a Variety of Different Citrus Fruits
Precision Pour Spout Design
Easy to Clean
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go® Cordless Citrus Juicer, with 16 oz reservoir bowl. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery*, the new cordless citrus juicer delivers up to 3 hours of continuous run time**. With an Auto-Reversing Reamer and Precision Pour spout, this juicer lets you add fresh citrus to breakfast, recipes, cocktails, mocktails and more. Bring a fresh take to taking fresh squeezed juice anywhere. *Sold separately. **Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8 volts. Actual run time will vary based on recipe used. Battery life impacted by factors such as battery age and use
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Cordless Design to Move Freely in the Kitchen
16 oz bowl capacity
Optimal Juice Extraction
Make Juice from a Variety of Different Citrus Fruits
Precision Pour Spout Design
Easy to Clean
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Cordless | Yes |
| Depth | 7-7/8 in |
| Gross Weight | 9.11 lbs |
| Height | 10-11/32 in |
| Net Weight | 5.8 lbs |
| Width | 7-7/8 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










