KitchenAid Go™ Cordless Blade Coffee Grinder - battery sold separately - KBGR100PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go™ Cordless Blade Coffee Grinder - battery sold separately
Model: KBGR100PL











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
KitchenAid Go™ Cordless Blade Coffee Grinder - battery sold separately
Model: KBGR100PL
Key Features
Cordless
Power, Without The Cord
One-Touch Control
Powerful Stainless Steel Blade
Grind Coffee Beans
Description
The power to make. The power to move. Create anywhere using the KitchenAid Go™ Cordless Blade Coffee Grinder. Powered by a rechargeable 12v MAX removable battery (sold separately, model KRB12), the new cordless blade coffee grinder delivers 6 minutes of continuous run time* and performance, so you can cook wherever, whatever, and however you choose. *Maximum initial battery voltage (measured without a workload) is 12 volts. Nominal voltage is 10.8. Actual run time will vary based on recipe and/or attachments used. Battery life impacted by factors such as battery age and use.
Read MoreAvailable from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Cordless
Power, Without The Cord
One-Touch Control
Powerful Stainless Steel Blade
Grind Coffee Beans
Specifications
General Specifications
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| Base Material | Plastic |
| Battery Included | No |
| Battery Operated | Yes |
| Battery Type | Rechargeable Lithium Ion |
| Connectivity | No |
| Cordless | Yes |
| Depth | 5-19/64 in |
| Grinder Type | Blade |
| Gross Weight | 7.06 lbs |
| Height | 8-13/32 in |
| Lid Type | Stainless Steel |
| Metal Composition | Yes |
| Net Weight | 4.92 lbs |
| Volts | 12 |
| Width | 4-13/32 in |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










