Fully Automatic Espresso Machine KF8 - KES8558PL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Fully Automatic Espresso Machine KF8
Model: KES8558PL
















+6more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Fully Automatic Espresso Machine KF8
Model: KES8558PL
Key Features
Explore a world of espresso drinks at your fingertips
Bean swapping made simple
Built to last
Explore a world of milk drinks
Clean function with indicator light
Description
Enjoy all of your favorite espresso beverages at home with the push of a button. Personalize and store your own recipes based on strength, length and temperature for premium handcrafted, quality espresso made to fit your taste
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Explore a world of espresso drinks at your fingertips
Bean swapping made simple
Built to last
Explore a world of milk drinks
Clean function with indicator light
Specifications
General Specifications
| CSA Certified | Yes |
| NSF Certified | No |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Standard - Standard |
Technical Specifications
| 1 Portion Hot Water - Green Tea | Yes |
| Adjustable Hardwater Setting | Yes, 4 levels for the hardness: Soft, Medium, Hard, Very Hard |
| Alert | Yes - fill water tank, fill bean hopper, no bean hopper, close coffee shaft, no brew unit, empy drip tray, replace water filter, clean brew unit, rinse milk system, clean milk system |
| Alternative Milk Cycle/Feature | Yes |
| Amps | 12 |
| BPA Free | No |
| Base Material | Stainless Steel |
| Battery Operated | No |
| Bean Hopper Capacity | 270g |
| Brew Unit Cleaning Tablets | Included - 2 |
| Clean / Hardwater Cycle Selections | Yes |
| Coffee Strength Adjustment | Yes - 5 |
| Coffee Temperature Adjustment | Yes - 3 (low, med, high) |
| Coffee Volume Adjustment | Yes |
| Construction | Metal Housing |
| Cup Warmer | Yes- not active |
| Demo Mode | Yes |
| Depth | 18-1/2 in |
| Display size | 5.0" |
| Display type | LCD |
| Drink Option Selections | Americano; Cafe Au Lait (1 & 2 shot); Caffe Latte (1 & 2 shot); Cappuccino (1 & 2 shot); Coffee (1 & 2 shot); Cortado (1 & 2 shot); Espresso (1 & 2 shot); Espresso Lungo (1 & 2 shot); Flat Wh |
| Drip Tray | Yes |
| ETL Listed | No |
| Espresso Ready Indicator | Yes |
| Heat-Up/Ready Time | <40 seconds |
| Heating Technology | Thermocoil - Single |
| Height | 14-19/64 in |
| Hot Water Dispenser | Yes - 1 |
| Hz | 60 |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Measuring Scoop | Yes - Included |
| Milk Temperature Adjustment | No |
| Milk Volume Adjustment | Yes |
| Milk container included / Capacity | Yes - 790ml |
| Milk vs. Espresso Order Adjustment | Yes |
| Number of Cups | 2 |
| Number of Drink Options | 40 |
| Number of Grind Settings | 7 |
| Number of Programmable Profiles | 6 |
| Plug Type | 3 Prong; Type B |
| Portion of Milk Foam | Yes |
| Portion of Warm Milk | Yes |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Pump Pressure | 15 - 18 bars |
| Removable Water Tank | Yes |
| Self-Cleaning | Yes |
| Time/Delay Setting | No |
| Used Coffee Cake Capacity | 12-15 |
| Volts | 120 |
| Water Capacity | 2.2 Liters |
| Water Filter | Yes |
| Water Hardness Test Strip | Yes - Included |
| Water Temp Adjustment (water only) | Yes |
| Width | 10-13/64 in |
| Gross Weight | 0 lbs |
| Net Weight | 0 lbs |
| Watts | 1450 |
| Drink Option Selections | Americano; Cafe Au Lait (1 & 2 shot); Caffe Latte (1 & 2 shot); Cappuccino (1 & 2 shot); Coffee (1 & 2 shot); Cortado (1 & 2 shot); Espresso (1 & 2 shot); Espresso Lungo (1 & 2 shot); Flat Wh |
| Automatic Shut-Off | Yes - (8 min, 30 min, 1h, 4h, 8h) |
| Power Cord Length (ft) | 3-3/4 ft |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










