Semi Automatic Espresso Machine with Burr Grinder - KES6551JP
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Semi Automatic Espresso Machine with Burr Grinder
Model: KES6551JP
















+6more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
Semi Automatic Espresso Machine with Burr Grinder
Model: KES6551JP
Key Features
Built to last
Smart dosing technology
Flat-base, commercial-grade easy-tamp portafilter
Multi-angle steam wand
Description
Designed for easy hands-on espresso exploration, take your espresso based drinks to the next level - create wherever your curiosity takes you - from Espresso, Americano, Latte, to Cappucino and much more.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Built to last
Smart dosing technology
Flat-base, commercial-grade easy-tamp portafilter
Multi-angle steam wand
Specifications
General Specifications
| CSA Certified | Yes |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Technical Specifications
| Adjustable Brew Temperature | Yes - Hi, Med, Low |
| Adjustable Hardwater Setting | Yes |
| Adjustable Water Dose | Yes |
| Amps | 12.5 |
| Anti-Static Grinding | Yes, Ion Generator |
| Automatic Shut-Off | Yes |
| BPA Free | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Bean Hopper Capacity | 8 oz |
| Brush | Yes |
| Cord Detachable | No |
| Cup Warming Rack | Yes |
| Depth | 11 in |
| Drip Tray | Yes |
| ETL Listed | UL Listed |
| Frothing Pitcher | Yes |
| Gross Weight | 32.3 lbs |
| Heat-Up/Ready Time | Less than 50 Seconds |
| Heating Technology | Thermocoil - Single |
| Height | 15-13/32 in |
| Integrated Coffee Grinder | Yes |
| Net Weight | 23 lbs |
| Number of Cups | 2 |
| Number of Grind Settings | 15 |
| Pause/Interrupt | Yes |
| Plug Type | 3 Prong; Type B |
| Portafilter | Yes, 58mm stainless steel, flat base |
| Power Cord Color | Black |
| Power Cord Included | Yes |
| Programmable | Yes |
| Pump Pressure | 15 |
| Quiet Mark | Yes |
| Removable Water Tank | Yes |
| Single & Double Shot Baskets | Yes |
| Steam Wand | Yes |
| Tamper | Yes |
| Volts | 120 |
| Water Capacity | 2.5 Liters |
| Water Filter | Yes |
| Width | 13-3/32 in |
| Watts | 1500 |
| Power Cord Length (ft) | 2-31/50 ft |
Where to Buy KitchenAid Appliances in Cuba.










