12,000 BTU DOE U-Shaped Smart Window Air Conditioner, for spaces up to 350 sq. ft. - MAW12U2QWT
12,000 BTU DOE U-Shaped Smart Window Air Conditioner, for spaces up to 350 sq. ft.
Model: MAW12U2QWT















12,000 BTU DOE U-Shaped Smart Window Air Conditioner, for spaces up to 350 sq. ft.
Model: MAW12U2QWT
Key Features
3-in-1 Comfort: Cools, Dehumidifies, and Ventilates.
Control from anywhere via SmartHome App, Apple Watch, and voice assistant devices.
Variable Speed Inverter Technology is up to 45% more energy efficient.
Ultra-quiet window AC unit effectively minimizes compressor noise, as low as 32 dBA.
Monitor and optimize energy consumption using the SmartHome App with AI ECO mode.
FlashCool Mode delivers cooling that is 35% faster than standard operation.
12X Quieter than traditional air conditioning units.
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
3-in-1 Comfort: Cools, Dehumidifies, and Ventilates.
Control from anywhere via SmartHome App, Apple Watch, and voice assistant devices.
Variable Speed Inverter Technology is up to 45% more energy efficient.
Ultra-quiet window AC unit effectively minimizes compressor noise, as low as 32 dBA.
Monitor and optimize energy consumption using the SmartHome App with AI ECO mode.
FlashCool Mode delivers cooling that is 35% faster than standard operation.
12X Quieter than traditional air conditioning units.
Specifications
Product Details
| Room Size | 550 sq. ft. |
| Comfort Features | Cool, Dehumidify, Ventilate |
| Reusable and Washable Filter | Yes |
| Heat | No |
| Warranty | 3 years |
| Capacity | 12,000 BTU |
| Product Depth (in.) | 21.97 in |
| Key Features | U-shaped Design |
| Smart Control | Yes |
| Type | Window AC |
| Color | White |
| BTU | 12000 BTU |
| Model Number | MAW12U2QWT |
| Product Height (in.) | 13.46 in |
| Product Width (in.) | 19.17 in |
| Product Weight (lbs) | 56.88 lbs |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










