10,000 BTU U-shaped Air Conditioner - MAW10V1QWT
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
10,000 BTU U-shaped Air Conditioner
Model: MAW10V1QWT











+1more
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
10,000 BTU U-shaped Air Conditioner
Model: MAW10V1QWT
Key Features
Ultra Quiet
Quick & Easy Installation
Long-distance Airflow up to 20 feet
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Ultra Quiet
Quick & Easy Installation
Long-distance Airflow up to 20 feet
Specifications
Performance
| Cooling Capacity | 10,000 BTU |
| CEER | 15 BTU/H/Watt |
| Heating | No |
| Airflow (CFM) Roomside (hi/low) | 464/147 |
| Refrigerant | R32 |
| Certifications and Listings | CSA, AHAM, CA Prop 65 |
| Airflow (CFM) Roomside (hi low) | 258/152 |
General Features
| Cooling Modes | Auto, Cool, Dry, Fan |
| Fan Speeds | Auto, High, Med, Low |
| Delay Timer | Yes |
| Filter Type | Washable, Removable |
| Clean Filter Indicator Light | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Wi-Fi Ready | Yes |
| Smartphone App | MideaAir, iOS or Android |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| Energy Saver Function | Yes |
| Sound Performance (sound pressure hi/low) | 51/42 |
| Color | White |
| Sound Performance (sound pressure hi low) | 51/42 |
Electrical
| Power Supply | 1Ph, 115V-, 60Hz |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Cooling Watts | 890W |
| Rated Cooling Amps (AHAM) | 9.97 |
Warranty
| Parts and Labor | 1-Year Limited |
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Other
| Design | U-Shape |
| Product Dimensions (W*D*H) inches | 21.9" x 19.17" x 13.26" |
| Product Dimensions (W*D*H) millimeters | 557mm x 487mm x 337mm |
| Packaging Dimensions (W*D*H) inches | 23.66" x 20.75" x 16.69" |
| Packaging Dimensions (W*D*H) millimeters | 601mm x 527mm x 424mm |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 69.22 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 69.22 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










