6,000 BTU ComfortSense Room Air Conditioner - MAW06R1WBL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6,000 BTU ComfortSense Room Air Conditioner
Model: MAW06R1WBL










This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
6,000 BTU ComfortSense Room Air Conditioner
Model: MAW06R1WBL
Key Features
ComfortSense Remote
3-in-1 Comfort
Convenient Features
Quick and Easy Installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
ComfortSense Remote
3-in-1 Comfort
Convenient Features
Quick and Easy Installation
Specifications
General Features
| Model Number | MAW06R1WBL |
| UPC | 810040947544 |
| Cooling Modes | Auto, Cool, Dry, Fan |
| Fan Speeds | Auto, High, Med, Low |
| Delay Timer Timer | Yes |
| Filter Type | Side slide out |
| Clean Filter Indicator Light | Yes |
| Control Type | Electronic |
| Remote Control (Yes No) | Yes |
| Wi-Fi Ready (Yes No) | No |
| Smartphone App | No |
| Amazon Alexa Compatible | No |
| Google Assistant Compatible | No |
| Voice Control | No |
| Energy Saver Function | Yes |
| Color | Black |
Performance and Certifications
| Cooling Capacity | 6,000 BTU |
| Heating | No |
| Sound Performance (sound pressure hi low) | 57 |
| Refrigerant | R32 |
| Energy Star Certified | No |
| Certifications and Listings | AHAM, California Prop 65 |
Electrical
| Power Supply | 115 V |
| Plug Type | LCDI(5-15P) |
| Cooling Watts | 545 W |
| Rated Cooling Amps (AHAM) | 5.1 |
Warranty
| Parts and Labor | Limited 1 Year Warranty |
Other
| Product Dimensions (W*D*H) inches | 15.98"x12.05" 13.27" |
| Product Dimensions (W*D*H) millimeters | 406x306x337 |
| Packaging Dimensions (W*D*H) inches | 17.83"x15.04"x15.28 |
| Packaging Dimensions (W*D*H) millimeters | 453x380x388 |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | - |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 43.76 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 43.76 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.










