5,000 BTU Window Air Conditioner - MAW05M1BWT
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
5,000 BTU Window Air Conditioner
Model: MAW05M1BWT

This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
5,000 BTU Window Air Conditioner
Model: MAW05M1BWT
Key Features
Wide Reach Cooling
Electronic Controls
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Features
Wide Reach Cooling
Electronic Controls
Specifications
General Features
| Model Number | MAW05M1BWT |
| Capacity | 5,000 BTU |
| Operating Modes | 2 - Cool, Fan |
| Wi-Fi Compatible | No |
| Air Direction | 2-way |
| Fan Speeds | 2 |
| Control Type | Electronic |
| Remote Control | No |
| Fresh Air / Vent | No |
| Energy Saver Function | No |
| Program Timer | No |
| Filter Warning | No |
| Sleep Mode | No |
| Follow Me Feature | No |
| Compressor | Rotary |
| Self Evaporating | Yes |
| Fresh Air Vent | No |
Performance and Certifications
| Cooling Area | 100-150 sq. ft. |
| Heating Capacity | No |
| CEER | 12.1 Btu/h/W |
| EER | 12.2 Btu/h/W |
| Energy Star Certified | No |
| Indoor noise level (Hi/Lo) | 56.2 / 50.5 dBA |
| Refrigerant | R410A |
| Moisture removal | 1.27 pints/ hr |
| Certifications an Listings | UL, DOE |
| Power Supply | 1Ph, 115V-, 60Hz |
| Plug Type | 5-15P with LCDI |
| Rated Input | 537 W |
| Current | 5.04 Amps |
| Indoor noise level (Hi Lo) | 56.2 / 50.5 dBA |
Warranty
| Warranty | 1 Year |
Other
| Product Dimensions (in) W*D*H | 15.98 in x 15.35 in x 12.05 in |
| Product Dimensions (mm) W*D*H | 405.89 mm x 391.92 mm x 306.07 mm |
| Color | White |
Dimensions & Weight
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
| Weight | 42.1 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | - |
| Shipping Height | - |
| Shipping Length | - |
| Shipping Weight | 82.1 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 82.1 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | - |
| Dimensional Weight | - |
| Total of Cubes | - |
| Total of Dimensional Weight | - |
Where to Buy Midea Appliances in Cuba.









