15,000 Btu Window Air Conditioner | Cools Up To 800 Sq. Ft. - LW1516ER
15,000 Btu Window Air Conditioner | Cools Up To 800 Sq. Ft.
Model: LW1516ER
















15,000 Btu Window Air Conditioner | Cools Up To 800 Sq. Ft.
Model: LW1516ER
Key Features
Maximum Cooling
Made to Perfection
Quiet Operation
Description
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Maximum Cooling
LG window air conditioners provide exceptional cooling power that will keep you and your family cool, comfortable, and in control.
Made to Perfection
LG window air conditioners add powerful performance and stable durability to perfectly match your window frame.
Quiet Operation
LG Window Air Conditioners operate at sound levels as low as 57dB (when in low mode) eliminating unnecessary noise for smooth operation that you'll barely notice.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
| Parts & Labor | 1 Year Parts and Labor |
Other
| Fits Windows | 29"-41" W x 19" H |
Compressor
| Compressor | Rotary |
Electrical Ratings
| Rated Amps (Cooling) | 11.8 |
| Voltage / 60 Hz | 115V |
| Watts (Cooling) | 1, 260 |
Features
| Air Deflection | 4-Way |
| Air Discharge Type | Top Discharge |
| Air Filter | Washable |
| Auto Restart | Yes |
| Chassis Type | Slide In-Out |
| Energy Saver Function | Yes |
| Fan Speed Cooling | 3 |
| Fan Speed Only | 3 |
| Filter Alarm Function | Yes |
| Indoor Fan Type | Turbo |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Control | Thermistor |
| Timer | 24 Hr, On/Off |
| Window Installation Kit | Yes |
Materials/Finishes
| Color | White |
Performance
| BTU Performance | 15, 000 |
| BTU performance (Cooling) | 15,000 |
| CEER | 11.8 |
| dBA Level (High/Mid/Low/Sleep) | 61/59/57 |
| Dehumid. (Pts/Hr) | 3.3 |
| Dry Air Flow (CFM) | 505 |
| EER | 11.9 |
| Est. Cooling Area (Sq. Ft.) | 800 |
Summary
| Type | Window Air Conditioner |
UPC Codes
| UPC | 048231379472 |
Dimensions & Weight
| Width | 25.98 in. |
| Height | 17.68 in. |
| Length | 28.11 in. |
| Weight | - |
| Net Weight (lbs.) | 112 lbs |
| Shipping Depth | 30.51" |
| Shipping Height | 22.44" |
| Shipping Weight (lbs.) | 127 lbs |
| Shipping Width | 29.13" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30.98 in. |
| Shipping Height | 22.68 in. |
| Shipping Length | 33.11 in. |
| Shipping Weight | - |
| Total of Shipping Weight | - |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.47 ft³ |
| Dimensional Weight | 92.89 lbs. |
| Total of Cubes | 7.47 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 92.89 lbs. |
Where to Buy LG Appliances in Cuba.










