115 Volt Room Air Conditioner - ASV05LL
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Room Air Conditioner
Model: ASV05LL


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Room Air Conditioner
Model: ASV05LL
Key Features
2 cooling / 2 fan only speeds
5,050 BTU, 9.7 EER, 115 Volts
Adjustable thermostat
Fixed chassis
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Certifications
Features
2 cooling / 2 fan only speeds
5,050 BTU, 9.7 EER, 115 Volts
Adjustable thermostat
Fixed chassis
EZ Mount window installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 13 in |
| Approximate Shipping Weight | 41 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 22 / 36 |
| Depth to Louvers | 5.5 in |
| Net Weight | 36 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 12.875 in |
| Overall Height | 11 1/8 in |
| Overall Width | 17 1/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 17.13 in. |
| Height | 11.13 in. |
| Length | 13 in. |
| Weight | 36 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.13 in. |
| Shipping Height | 16.13 in. |
| Shipping Length | 18 in. |
| Shipping Weight | 76 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 76 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.43 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.82 lbs. |
| Total of Cubes | 1.43 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.82 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 2-Way |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Parallel/NEMA 5-15 |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Mechanical - Variable |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 130 |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 4.7 |
| Cooling - Watts | 520 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.4 |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,050 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









