230 Volt Electronic Room Air Conditioner - ASQ18DL
230 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: ASQ18DL




230 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: ASQ18DL
Key Features
3 cooling / 3 fan only speeds
17,900 / 17,400 BTU, 9.7 / 9.7 EER, 230 / 208 Volts
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
Slide-out chassis
24 hour on/off timer
Power interruption restart
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
3 cooling / 3 fan only speeds
17,900 / 17,400 BTU, 9.7 / 9.7 EER, 230 / 208 Volts
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
Slide-out chassis
24 hour on/off timer
Power interruption restart
EZ Mount window installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 24.41 in. |
| Height | 16.63 in. |
| Length | 27.19 in. |
| Weight | 120 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.41 in. |
| Shipping Height | 21.63 in. |
| Shipping Length | 32.19 in. |
| Shipping Weight | 160 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 160 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 79.36 lbs. |
| Total of Cubes | 6.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 79.36 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Air Direction |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Tandem/NEMA 6-15 |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 460 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Rigid Frame |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 133 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 28-1/2 /39-1/4 |
| Depth to Louvers | 9.21875 in |
| Net Weight | 120 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 17.5 in |
| Overall Depth | 27 3/16 in |
| Overall Height | 16 5/8 in |
| Overall Width | 24 13/32 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 8.3/8.9 |
| Cooling - Watts | 1850/1800 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 5.0 |
| Cooling BTUH (MAX) | 17,900 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 17,400 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









