115 Volt Electronic Room Air Conditioner - ASQ05LK
115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: ASQ05LK






115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: ASQ05LK
Key Features
5,050 cooling BTU
9.7 E.E.R
1.5 dehumidification (pints/hr)
115 Volt outlet type
Delay timer (24-hour)
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic digital thermostat with remote
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
5,050 cooling BTU
9.7 E.E.R
1.5 dehumidification (pints/hr)
115 Volt outlet type
Delay timer (24-hour)
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic digital thermostat with remote
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 16.75 in. |
| Height | 12.22 in. |
| Length | 13.56 in. |
| Weight | 40 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 21.75 in. |
| Shipping Height | 17.22 in. |
| Shipping Length | 18.56 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 19.97 lbs. |
| Total of Cubes | 1.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 19.97 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 2-Way Air Direction |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Chassis Type | Fixed |
| Plug Type | Parallel/Right Angle |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 130/100 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 22 / 36 |
| Depth to Louvers | 4.25 in |
| Net Weight | 40 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13 in |
| Overall Depth | 13 9/16 in |
| Overall Height | 12 7/32 in |
| Overall Width | 16 3/4 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 4.7 |
| Cooling - Watts | 520 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.4 |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,050 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









