Deluxe 230/208 Volt Room Air Conditioner - ASM24DE
Deluxe 230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: ASM24DE


Deluxe 230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: ASM24DE
Key Features
ENERGY STAR® qualified
7.2 dehumidification (pints/hr)
23,700 / 23,100 BTU (cooling)
3 cooling / 2 fan only speeds
Electronic thermostat
230/208 Volt outlet type
9.4 / 9.4 EER
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
ENERGY STAR® qualified
7.2 dehumidification (pints/hr)
23,700 / 23,100 BTU (cooling)
3 cooling / 2 fan only speeds
Electronic thermostat
230/208 Volt outlet type
9.4 / 9.4 EER
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 23.67 in |
| Approximate Shipping Weight | 163 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 28-2/5 / 39-2/5 |
| Depth to Louvers | 9.25 in |
| Net Weight | 147 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 17.375 in |
| Overall Height | 16 3/4 in |
| Overall Width | 24.40 in |
Dimensions & Weight
| Width | 24.4 in. |
| Height | 16.75 in. |
| Length | 23.67 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.4 in. |
| Shipping Height | 21.75 in. |
| Shipping Length | 28.67 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.6 ft³ |
| Dimensional Weight | 69.6 lbs. |
| Total of Cubes | 5.6 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 69.6 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Filter Type | Quick Clean |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Perpendicular |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Electronic |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 510 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 11.5/12.4 |
| Cooling - Watts | 2,560/2,500 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.4/9.4 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 5.5 |
| Cooling BTUH (MAX) | 24,000 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 23,500 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









