Deluxe 230/208 Volt Room Air Conditioner - ASM24DC
Deluxe 230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: ASM24DC


Deluxe 230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: ASM24DC
Key Features
23,700 / 23,100 BTU, 9.4 / 9.4 EER, 230 / 208 Volts
ENERGY STAR® qualified
Electronic remote control
3 cooling / 3 fan speeds
510 CFM (high)
Plug type - perpendicular
Lift-out filter for easy cleaning
7.2 dehumidification (pints/hr)
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
23,700 / 23,100 BTU, 9.4 / 9.4 EER, 230 / 208 Volts
ENERGY STAR® qualified
Electronic remote control
3 cooling / 3 fan speeds
510 CFM (high)
Plug type - perpendicular
Lift-out filter for easy cleaning
7.2 dehumidification (pints/hr)
Slide-out chassis
EZ Mount window installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 163 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 30/41 |
| Depth to Louvers | 9.25 in |
| Net Weight | 147 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 17.375 in |
| Overall Depth | 27 3/16 in |
| Overall Height | 16 3/4 in |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 16.75 in. |
| Length | 27.19 in. |
| Weight | 147 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 21.75 in. |
| Shipping Length | 32.19 in. |
| Shipping Weight | 187 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 187 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.85 ft³ |
| Dimensional Weight | 85.18 lbs. |
| Total of Cubes | 6.85 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 85.18 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Filter Type | Quick Clean |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Perpendicular |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Electronic |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 510 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 11.3/12.3 |
| Cooling - Watts | 2530/2470 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.4/9.4 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 7.2 |
| Cooling BTUH (MAX) | 23,700 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 23,100 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









