Deluxe 115 Volt Electronic Room Air Conditioner - ASM14AK
Deluxe 115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: ASM14AK




Deluxe 115 Volt Electronic Room Air Conditioner
Model: ASM14AK
Key Features
14,300 BTUH cooling capacity
10.7 E.E.R. (BTU/Watt)
3.4 dehumidification (pints/hr)
115 Volt outlet type
Delay timer (24-hour)
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic digital thermostat with remote
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
14,300 BTUH cooling capacity
10.7 E.E.R. (BTU/Watt)
3.4 dehumidification (pints/hr)
115 Volt outlet type
Delay timer (24-hour)
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic digital thermostat with remote
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Plug Type | Parallel/Right Angle |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 350 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 115 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 28-1/2 /39-1/4 |
| Depth to Louvers | 9.25 in |
| Net Weight | 101 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 17.5 in |
| Overall Depth | 25 1/4 in |
| Overall Height | 16.60 in |
| Overall Width | 24.40 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 12.0 |
| Cooling - Watts | 1340 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.8 |
| Cooling BTUH (MAX) | 14,300 Btu |
Dimensions & Weight
| Width | 24.4 in. |
| Height | 16.6 in. |
| Length | 25.25 in. |
| Weight | 101 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 29.4 in. |
| Shipping Height | 21.6 in. |
| Shipping Length | 30.25 in. |
| Shipping Weight | 141 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 141 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 5.92 ft³ |
| Dimensional Weight | 73.58 lbs. |
| Total of Cubes | 5.92 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 73.58 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









