Deluxe 115 Volt Room Air Conditioner - ASM06LL
Deluxe 115 Volt Room Air Conditioner
Model: ASM06LL




Deluxe 115 Volt Room Air Conditioner
Model: ASM06LL
Key Features
ENERGY STAR® qualified
6,000 BTU, 10.7 EER, 115 Volts
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
Fixed chassis
Power interruption restart
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
ENERGY STAR® qualified
6,000 BTU, 10.7 EER, 115 Volts
3 cooling / 3 fan only speeds
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
Fixed chassis
Power interruption restart
EZ Mount window installation
24 hour on/off timer
Sleep function
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 18 in |
| Approximate Shipping Weight | 54 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 24-1/2 /36 |
| Depth to Louvers | 6.125 in |
| Net Weight | 47 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13.5 in |
| Overall Height | 12 5/8 in |
| Overall Width | 19 5/16 in |
Dimensions & Weight
| Width | 19.31 in. |
| Height | 12.63 in. |
| Length | 18 in. |
| Weight | 47 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.31 in. |
| Shipping Height | 17.63 in. |
| Shipping Length | 23 in. |
| Shipping Weight | 87 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 87 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.54 ft³ |
| Dimensional Weight | 31.57 lbs. |
| Total of Cubes | 2.54 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 31.57 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Parallel/NEMA 5-15 |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Outdoor Vent / Exhaust | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 180 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Rigid Frame |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.0 |
| Cooling - Watts | 560 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.6 |
| Cooling BTUH (MAX) | 6,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









