115 Volt Room Air Conditioner - AKM06LN
115 Volt Room Air Conditioner
Model: AKM06LN




115 Volt Room Air Conditioner
Model: AKM06LN
Key Features
6,000 BTU, 10.8 EER, 115 Volts
ENERGY STAR® qualified
R-410A refrigerant
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
Sleep feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan speeds
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
6,000 BTU, 10.8 EER, 115 Volts
ENERGY STAR® qualified
R-410A refrigerant
Electronic thermostat with remote
Energy Saver feature
Sleep feature
24 hour on/off timer
3 cooling / 3 fan speeds
Power interruption restart
Fixed chassis
EZ Mount window installation kit included
Certifications
AHAM
CUL
California Prop 65
EEV
UL
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 19.13 in. |
| Height | 12.63 in. |
| Length | 15.75 in. |
| Weight | 41 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 24.13 in. |
| Shipping Height | 17.63 in. |
| Shipping Length | 20.75 in. |
| Shipping Weight | 81 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 81 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.2 ft³ |
| Dimensional Weight | 27.36 lbs. |
| Total of Cubes | 2.2 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 27.36 lbs. |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Refrigerant Type | R410A |
| Filter Type | Slide-Out |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Discharge |
| Plug Type | Parallel/NEMA 5-15 |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off |
| Unit Features | Sleep Timer |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 170/130 |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Rigid |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Warranty Notes | Limited 1-Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 49 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 22-1/4 /39 |
| Depth to Louvers | 14 in |
| Grille Depth | 1.75 in |
| Net Weight | 41 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 13 in |
| Overall Depth | 15 3/4 in |
| Overall Height | 12 5/8 in |
| Overall Width | 19 1/8 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 5.6 |
| Cooling - Watts | 560 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 10.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 2.1 |
| Cooling BTUH (MAX) | 6,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









