18,000 BTU Electronic Window Air Conditioner for Extra-Large Rooms up to 1000 sq. ft. - AHM18DY
18,000 BTU Electronic Window Air Conditioner for Extra-Large Rooms up to 1000 sq. ft.
Model: AHM18DY

18,000 BTU Electronic Window Air Conditioner for Extra-Large Rooms up to 1000 sq. ft.
Model: AHM18DY
Key Features
18,000 BTU, 11.8 CEER, 230 / 208 Volts
Electronic digital thermostat with remote
3 cooling / 3 fan speeds
EZ Mount window kit with slide-out chassis
Energy Saver mode
Filter reminder light
Power interruption restart
Non-ozone-depleting refrigerant (R-410A)
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
18,000 BTU, 11.8 CEER, 230 / 208 Volts
Electronic digital thermostat with remote
3 cooling / 3 fan speeds
EZ Mount window kit with slide-out chassis
Energy Saver mode
Fan and compressor shut off temporarily when the room is cool enough, saving you time and money
Filter reminder light
Prompts you when to clean the filter to ensure optimal performance
Power interruption restart
Non-ozone-depleting refrigerant (R-410A)
Fits windows 26" - 41" wide, minimum height 18-1/2"
Certifications
AHAM
CUL
California Prop 65
ENERGY STARĀ® Qualified
UL
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26.25 in |
| Overall Height | 17.78125 in |
| Overall Depth | 27.40625 in |
| Approximate Shipping Weight | 134.4 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 26/41 |
| Depth to Louvers | 6.6875 in |
| Grille Depth | 1.9375 in |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 18-1/2 |
| Net Weight | 114.6 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 26.25 in. |
| Height | 17.78 in. |
| Length | 27.41 in. |
| Weight | 114.6 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31.25 in. |
| Shipping Height | 22.78 in. |
| Shipping Length | 32.41 in. |
| Shipping Weight | 154.6 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 154.6 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.4 ft³ |
| Dimensional Weight | 92.03 lbs. |
| Total of Cubes | 7.4 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 92.03 lbs. |
CAPACITY
| Cooling BTUH (MAX) | 18000 Btu |
| Dehumidification (pts./hr.) | 5.5 |
| Cooling BTUH (MIN) | 17600 Btu |
FEATURES
| Louver Style | 4-Way Adjustable |
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Product Type | Window |
| Refrigerant Type | R-410A - Non-Ozone-Depleting Refrigerant |
| Filter Type | One Touch Lift-Out |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Top Air Discharge |
| Plug Type | Tandem/NEMA 6-15 |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Delay Timer | 24-Hour On/Off Timer |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Airflow (cfm) Roomside | 425/410 |
FILTER
| App Filter - Programmable | No |
| App Filter - Product Type | RAC Window |
| App Filter - Installation | EZ Mount |
| App Filter - Heat | No |
| App Filter - Voltage | 230V |
| App Filter - Remote Control | Yes |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 6.9/7.4 |
| Cooling - Watts | 1510/1470 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| CEER | 11.8 |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Light Cool Gray |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









