115 Volt Mechanical Room Air Conditioner - AGV12AH
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Mechanical Room Air Conditioner
Model: AGV12AH


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Mechanical Room Air Conditioner
Model: AGV12AH
Key Features
12,000 cooling BTU
9.8 EER
3 cooling / 2 fan only speeds
8-position thermostat
Slide-out chassis
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Certifications
Features
12,000 cooling BTU
9.8 EER
3 cooling / 2 fan only speeds
8-position thermostat
Slide-out chassis
EZ Mount window installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Height | 15 in |
| Approximate Shipping Weight | 87 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 27/39 |
| Depth to Louvers | 8.625 in |
| Net Weight | 79 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 16 in |
| Overall Depth | 22 1/2 in |
| Overall Width | 23 5/8 in |
Dimensions & Weight
| Width | 23.63 in. |
| Height | 15 in. |
| Length | 22.5 in. |
| Weight | 79 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 28.63 in. |
| Shipping Height | 20 in. |
| Shipping Length | 27.5 in. |
| Shipping Weight | 119 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 119 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 57.36 lbs. |
| Total of Cubes | 4.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 57.36 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Parallel |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | 8-Position |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 310 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 11.0 |
| Cooling - Watts | 1220 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 3.3 |
| Cooling BTUH (MAX) | 12,000 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









