115 Volt Mechanical Room Air Conditioner - AGV05LH
This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Mechanical Room Air Conditioner
Model: AGV05LH


This product has been discontinued by the manufacture and is no longer available.
115 Volt Mechanical Room Air Conditioner
Model: AGV05LH
Key Features
5150 cooling BTU
9.7 E.E.R
2 cooling / 2 fan only speeds
Adjustable thermostat
Fixed chassis
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
Specifications
Certifications
Features
5150 cooling BTU
9.7 E.E.R
2 cooling / 2 fan only speeds
Adjustable thermostat
Fixed chassis
EZ Mount window installation
Certifications
California Prop 65
Specifications
Dimensions & Weight
| Width | 17.31 in. |
| Height | 11.13 in. |
| Length | 12.38 in. |
| Weight | 40 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 22.31 in. |
| Shipping Height | 16.13 in. |
| Shipping Length | 17.38 in. |
| Shipping Weight | 80 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 80 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 1.38 ft³ |
| Dimensional Weight | 17.15 lbs. |
| Total of Cubes | 1.38 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 17.15 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 2 Fan Only |
| Chassis Type | Fixed |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Parallel |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Variable Setting |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 140 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 2 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Approximate Shipping Weight | 44 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 21/35 |
| Depth to Louvers | 4.125 in |
| Net Weight | 40 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 12 in |
| Overall Depth | 12 3/8 in |
| Overall Height | 11 1/8 in |
| Overall Width | 17 5/16 in |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 4.9 |
| Cooling - Watts | 530 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.5 |
| Cooling BTUH (MAX) | 5,150 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









