Electronic 230/208 Volt Room Air Conditioner - AGQ24DA
Electronic 230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: AGQ24DA


Electronic 230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: AGQ24DA
Key Features
23,800/23,300 BTU / 8.5/8.5 EER / 230/208 Volts
7.5 dehumidification (pints/hr)
560 CFM
Electronic remote control
3 cooling / 3 fan speeds
Plug type - perpendicular
Lift-out filter for easy cleaning
EZ Mount window installation
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
23,800/23,300 BTU / 8.5/8.5 EER / 230/208 Volts
7.5 dehumidification (pints/hr)
560 CFM
Electronic remote control
3 cooling / 3 fan speeds
Plug type - perpendicular
Lift-out filter for easy cleaning
EZ Mount window installation
Slide-out chassis
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Approximate Shipping Weight | 160 lb |
| Depth to Louvers | 10.3125 in |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 29/41 |
| Net Weight | 146 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 18 in |
| Overall Depth | 28 21/32 in |
| Overall Height | 16 27/32 in |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Perpendicular |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Electronic Remote Control |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 560 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 12.7/13.7 |
| Cooling - Watts | 2800/2740 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 8.5/8.5 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 7.5 |
| Cooling BTUH (MAX) | 23,800 Btu |
| Cooling BTUH (MIN) | 23,300 Btu |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 16.84 in. |
| Length | 28.66 in. |
| Weight | 146 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 21.84 in. |
| Shipping Length | 33.66 in. |
| Shipping Weight | 186 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 186 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 7.26 ft³ |
| Dimensional Weight | 90.29 lbs. |
| Total of Cubes | 7.26 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 90.29 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









