230/208 Volt Room Air Conditioner - AGQ18DC
230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: AGQ18DC

230/208 Volt Room Air Conditioner
Model: AGQ18DC
Key Features
5.5 dehumidification (pints/hr)
18,000 / 17,500 BTU (cooling)
Electronic thermostat
3 cooling / 3 fan only speeds
9.7 / 9.7 EER
230/208 Volt outlet type
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
5.5 dehumidification (pints/hr)
0
18,000 / 17,500 BTU (cooling)
0
Electronic thermostat
0
3 cooling / 3 fan only speeds
0
9.7 / 9.7 EER
0
230/208 Volt outlet type
0
Certifications
California Prop 65
Specifications
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 26 in |
| Overall Height | 16.84375 in |
| Overall Depth | 24.9375 in |
| Approximate Shipping Weight | 127 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 29/41 |
| Depth to Louvers | 10.3125 in |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 18 |
| Net Weight | 117 lb |
Dimensions & Weight
| Width | 26 in. |
| Height | 16.84 in. |
| Length | 24.94 in. |
| Weight | 117 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 31 in. |
| Shipping Height | 21.84 in. |
| Shipping Length | 29.94 in. |
| Shipping Weight | 157 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 157 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.32 ft³ |
| Dimensional Weight | 78.57 lbs. |
| Total of Cubes | 6.32 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 78.57 lbs. |
CAPACITY
| Cooling BTUH (MAX) | 17800 Btu |
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.7/9.7 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 5.5 |
| Cooling BTUH (MIN) | 17500 Btu |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Chassis Type | Slide-Out |
| Vent/Air Exchange Exhaust | Exhaust |
| Plug Type | Tandem |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Thermostat Type | Electronic |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 440 |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 8.2/8.9 |
| Cooling - Watts | 1850/1800 |
| Voltage (MIN) | 208 V |
| Voltage (MAX) | 230 V |
ECONOMICAL / QUIET
| Energy Saver | Yes |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Cameo White |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









