115 Volt Low Profile Room Air Conditioner - AGP07LJ
115 Volt Low Profile Room Air Conditioner
Model: AGP07LJ




115 Volt Low Profile Room Air Conditioner
Model: AGP07LJ
Key Features
6,500 BTUH cooling capacity
9.8 EER
212 CFM indoor fan
1.6 dehumidification (pints/hr)
115 Volt outlet type
Delay timer (12-hour)
Electronic thermostat with remote
3 cooling / 3 fan only speeds
Available from Appliance Outlet Superstore, serving customers throughout Cuba.
Features
6,500 BTUH cooling capacity
9.8 EER
212 CFM indoor fan
1.6 dehumidification (pints/hr)
115 Volt outlet type
Delay timer (12-hour)
Electronic thermostat with remote
3 cooling / 3 fan only speeds
Certifications
California Prop 65
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 20.87 in |
| Overall Height | 12 in |
| Depth to Louvers | 1.875 in |
| Approximate Shipping Weight | 62 lb |
| Min./Max. Window Opening Width (in.) | 22/40 |
| Net Weight | 55 lb |
| Minimum Window Opening Height (in.) | 12 in |
| Overall Depth | 18 1/32 in |
Dimensions & Weight
| Width | 20.87 in. |
| Height | 12 in. |
| Length | 18.03 in. |
| Weight | 55 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 25.87 in. |
| Shipping Height | 17 in. |
| Shipping Length | 23.03 in. |
| Shipping Weight | 95 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 95 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 2.61 ft³ |
| Dimensional Weight | 32.49 lbs. |
| Total of Cubes | 2.61 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 32.49 lbs. |
FEATURES
| Fan Speed Selections | 3 Fan Only |
| Chassis Type | Fixed |
| Delay Timer | 12-Hour |
| Plug Type | Parallel |
| Mounting Type | EZ Mount |
| Remote Control | Yes |
| Thermostat Type | Electronic |
| Rotary Compressor | Yes |
| Unit Type | Cool Only |
| Filter Type | Rigid Frame |
| Airflow (cfm) Roomside | 212 |
| Filter Type | Slide-Out |
| Fan Speed Selections | 3 Cooling |
| Filter Type | Quick Clean |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty Notes | For models produced on or after January 1, 2006 |
POWER / RATINGS
| Cooling - Rated Cooling Amps AHAM | 6.1 |
| Cooling - Watts | 680 |
| Voltage (MAX) | 115 V |
APPEARANCE
| Installation | EZ Mount |
| Color Appearance | Cameo White |
CAPACITY
| Cooling EER (BTUH / Watt) | 9.8 |
| Dehumidification (pts./hr.) | 1.6 |
| Cooling BTUH (MAX) | 6,500 Btu |
You might also like these best sellers...
Where to Buy GE Appliances in Cuba.









